Nové autolékárničky jsou podle záchranářů horší než ty minulé
Jsou to dva měsíce, co musí být v autech nové lékárničky. Proti starým v nich přibylo několik věcí, například termofólie, nůžky, rouška, resuscitační maska a leták s první pomocí. Jak složitý leták, tak dýchací maska jsou ale podle záchranářů krokem zpět.
Záchranáři tvrdí, že to lidem z ministerstva opakovali už v připomínkovém řízení, ti ale na ně nebrali zřetel. Znovu se o tom mluví až teď, protože středočeští záchranáři mají za sebou dva měsíce školení laiků s novými lékárničkami a teď vyhodnotili svá data.
Z nich vyplynulo, že resuscitační masky zdržují, stejně jako luštění složitých letáků s postupem při první pomoci. Záchranáři při školeních dávají frekventantům kurzů za úkol sestavit dýchací masku – je totiž v lékárničce rozložená.
Už na skládání ztroskotá 45 procent lidí. Celých 35 procent z těch, kteří masku zvládnou poskládat, si masku nasadí na sebe místo na pacienta a 30 procent ji dá pacientovi obráceně. To znamená, že maska je nejen nefunkční, ale připraví vás asi o dvě minuty, což hraje při záchraně pacienta obrovskou roli.
Maska ale musí v lékárničce být, jinak řidiči riskují pokutu od policisty až dva tisíce korun. Autolékárnička musí být kompletní.
Záchranáři léta opakují stejnou „mantru“: když vidíte nehodu, vytočte linku 155, zabezpečte sebe, místo nehody a pak jednejte rychle a podle pokynů z linky 155. Důležitý je tu čas, respektive okysličený mozek zraněného, proto je ze všeho nejdůležitější masáž srdce a pak daleko potom všecko ostatní.
Z tohoto pohledu jsou tedy resuscitační masky krokem zpět, neboť okrádají o drahocenný čas. To poselství záchranářů je jasné: vozte masky v lékárničkách, ale při zachraňování si s nimi nelámejte hlavu a nechte se s důvěrou navádět od specialistů z linky 155.
Motožurnál nedávno dělal i velký redakční test lékárniček, z něhož vyplynula spousta zajímavých věcí. Test, stejně jako další praktické rady, jsou 24 hodin denně dostupné na motozurnal.rozhlas.cz.