Ilustrátorka podle příbuzných zesnulé Semtexdesign naložila v komiksu Moje kniha Vinnetou problematicky jak s dosud nezveřejněnými básněmi, tak i skutečnými příběhy.
Proti úpravě mají výhrady zástupci Ochranného svazu autorského (OSA) a Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), podle níž přijatá úprava přesahuje rámec výjimek povolených právem EU.
Současné autorské právo si neví s takzvaným samplováním rady. Proto se čeští výzkumníci zeptali tuzemských producentů a umělců, co o autorství vlastně vědí.
„Tvůrčí možnosti umělé inteligence porostou. A otázka, kdo je tvůrcem a komu náleží práva, je velice otevřená,“ přiznává redaktor Deníku N Petr Koubský.
Místo hledaných filmů se na webu objeví oznámení, že vyhledávání některých klíčových slov bylo zcenzurováno rozhodnutím soudu. Server dodává, že rozhodnutí respektuje, ale s cenzurou chce bojovat.
Evropský blok se v posledních letech pokouší vymezit hranici mezi ochranou autorských práv na jedné a svobodou projevu a přístupu k informacím na druhé straně.
Šířením digitální verze knih prostřednictvím internetu přicházejí ročně jejich tvůrci o téměř dvě miliardy korun. „Omezuje to vznik nových děl,“ stěžuje si Svaz českých knihkupců a nakladatelů.
Operační systém Android sestává z milionů řádek zdrojového kódu. Google v něm ovšem využil i 11 330 řádek kódu a organizaci, které jsou součástí platformy Java, jejímž majitelem je Oracle.
„Vyjednáváme s vydavateli intenzivně už i v České republice. S některými subjekty jsme dospěli do stadia podepsání smlouvy, další vyjednávání probíhají,“ uvedla mluvčí českého Googlu Houzarová.
Česká wikipedie nebude ve čtvrtek fungovat. Editoři chtějí protestovat proti celoevropské reformě autorského práva, která dle nich omezí možnost citovat zdroje a podepíše se na kvalitě obsahu.
Rozšíření novely prosadil v horní komoře senátor Ivo Valenta (za Soukromníky), podle něhož se autorské svazy domáhají poplatků i tam, kde to není důvodné.
Společnost HBO položila Donaldu Trumpovi na Twitteru jednoduchou otázku s narážkou na fiktivní jazyk v seriálu Hra o trůny: Jak se řekne v dothračtině „zneužití obchodní značky“?
Filmové společnosti se stále snaží bojovat proti nelegálnímu šíření jejich snímků. Velkým vydavatelům už dávno neleží v žaludku zkopírovaná DVDčka na tržnicích, ale hlavně internetové stránky, které umožňují přístup k nelegálnímu obsahu. Filmaři se samozřejmě snaží bránit a nejraději by rovnou zablokovali vyhledávání takových webů. Snaha některých firem navíc přináší i úsměvné situace.
Policie začala stíhat Českou pirátskou stranu. Piráti totiž provozují web s odkazy, na kterých se dají přehrát seriály, tedy autorsky chráněný obsah. Strana se brání, že chtěla webem poukázat na podle ní absurdní výklad autorského zákona.
1:39
|Ondřej Houska, Milan Kopp, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
Z internetu možná budou muset zmizet stránky nabízející ke stažení nelegální obsah, jako jsou filmy nebo hudba. Přispět by k tomu mohl dnešní výrok Soudního dvora Evropské unie, tedy nejvyššího soudu v osmadvacítce.
České lázně by měly začít platit autorské poplatky za to, že svým pacientům na pokojích pouštějí rádio nebo televizi. Tvrdí to generální advokátka Soudního dvora Evropské unie, tedy nejvyššího soudu v osmadvacítce. Generální advokátka má jen poradní hlas, evropští soudci se ale jejím doporučením většinou řídí.
Slovenskou písničku To ta Heľpa mají v paměti zarytou i Češi. Teď se městečko Heľpa dostalo kvůli tamní lidovce dokonce na přední stránky slovenských novin. Ochranný svaz autorský totiž obci poslal fakturu za zpívání lidových písniček na veřejnosti. Podobných případů je více, a tak se někteří Slováci ironicky ptají, jestli se bude napříště platit i za pobrukování na ulici.
Předvolební kampaň Strany zelených bude mít dnes dohru před městským soudem. Textař skupiny Katapult Ladislav Vostárek žaluje stranu i jejího někdejšího předsedu Martina Bursíka za to, že bez jeho vědomí použili v kampani slogan: "Co děti? Mají si kde hrát?".