„Myslím si, že máme opravdu problém, protože toto je viditelný důkaz, že žádná stoprocentní síťová bezpečnost nikdy nebude existovat,“ říká vědecký redaktor Koubský.
„Jsou situace, kdy je rozumné mít fyzický ovládací prvek,“ podotýká vědecký redaktor. Příkladem může být varná deska. Představa úplného ústupu dotykové obrazovky je však podle něj přehnaná.
Pojem autopilot se dnes zmiňuje už nejen s letectvím, ale také s automobilovým průmyslem. Letecký provoz je ovšem na rozdíl od toho automobilového řízen svrchovanou autoritou.
Na konci srpna Pavla Durova, zakladatele Telegramu, zadržela francouzská policie. Obvinila ho ze spoluúčasti na řadě zločinů, například ze šíření dětské pornografie nebo obchodu s drogami.
Blíží se dvouleté výročí spuštění ChatGPT. Redaktor Deníku N Petr Koubský mluví v pořadu Online Plus o současném stavu vývoje umělé inteligence a zkreslených očekáváních ohledně jejích možností.
„Z Durova je teoreticky možné dostat nějaký technický prostředek nebo ho přimět, aby vydal pokyn, aby komunikaci, která úřady zajímá, rozšifroval,“ říká Koubský o zakladateli telegramu.
„Není to tak, že by tam teď mohl kdokoli dát jakoukoli aplikaci. Apple i Google stále dělají bezpečnostní kontroly, a ne zrovna povrchní, i v těch alternativních obchodech," popisuje Petr Koubský.
V roce 2020 zažalovalo americké ministerstvo spravedlnosti Google s tím, že zneužívá svoji pozici ve vyhledávání k posilování svého monopolu. Podle soudu to není způsobeno pouze kvalitou vyhledávače.
Chat GPT se může proměnit ve vyhledávač informací na internetu. Společnost OpenAI oznámila, že testuje nástroj Search GPT, který by měl vyhledávací funkce doplnit.
Firma CrowdStrike se dostala do povědomí kvůli IT výpadku. Způsobila ho chybná aktualizace softwaru Falcon, který pomáhá velkým firmám zjišťovat aktivity útočníků.
Po skoro 131 letech se MAFRA rozhodla ukončit vydávání papírových Lidových novin. Zachovat plánují jen sobotní přílohu, která se stane součástí deníku MF DNES, a fungování webu Lidovky.cz.
Digitální technologie podle odhadů spotřebují celosvětově asi dvě procenta elektřiny. Pouze část z toho připadá na umělou inteligenci. Velkou část spotřebovávají kryptoměny a hraní počítačových her.
„K pokrytí vždy a všude. Kdykoliv a kdekoliv byste měli být schopni se připojit,“ upřesňuje expert z Českého vysokého učení technického v Praze pro Český rozhlas Plus.
Komisi se nelíbí ani to, že se Facebook a Instagram snaží potlačovat šíření obsahu týkajícího se politiky, protože podle ní tento přístup může narušit občanskou výměnu názorů před volbami.
Předmětem stížnosti má být třeba to, že e-shop nepočítá slevy podle evropských pravidel a nedostatečně informuje o možnosti reklamace nebo odstoupení od smlouvy.
Přístroj Flipper Zero, který se nevyužívá pouze v Kanadě, ale po celém světě, bude nejspíš zakázán. Kanadská vláda se tak rozhodla kvůli zlodějům, kteří přístroj začali využívat při krádežích aut.
Humanoidní robot je doposud velkou výzvou. „Věci, které jsou pro člověka naprosto přirozené, jako je chůze do schodů, jsou pro stroj z mnoha důvodu komplikované,“ popisuje Tomáš Svoboda z ČVUT.
„Úvahy o tom, že takto začnou chodit ochrnutí lidé nebo budeme myšlenkami ovládat počítač, jsou zatím velmi předčasné,“ řekl analytik Petr Koubský v rozhovoru Českého rozhlasu Plus.