Dav zasypával krále i vládní představitele i urážkami. Kvůli zajištění pořádku zasahovali policisté na koních, informuje agentura AFP. Ničivé záplavy si na jihovýchodě země vyžádaly zatím 217 mrtvých.
Hromady naplaveného kamení stále lemují obecní cestu. Ukazuje nezávislý starosta Sušic Bohumil Gibala. Procházíme ovocným sadem, místo trávy jsou všude na zemi jen kameny.
Dálnice byla na 57. kilometru ve směru na Brno dočasně neprůjezdná, poté začala auta jezdit odstavným pruhem. „Nateklo tam bahno z polí, vozovka poškozená není.“
Meteorologové neslibují zlepšení ani na nadcházející dny. Ve středu večer by do oblasti měly dorazit silné bouřky. Může spadnout až 20 litrů na metr čtvereční, čekají se kroupy a nárazy větru.
Dobrovolní hasiči po přívalových deštích vyjíždějí pravidelně, naposledy to bylo na začátku června. „Lidé měli plné sklepy bahna, smradlavé vody a nikdo s tím nic nedělá,“ popisuje jejich velitel.
Odhadovaná ztráta činí u zhruba 50 000 sledovaných přehrad 1,65 bilionu kubických metrů, což přibližně odpovídá roční spotřebě vody v Indii, Číně, Indonésii, Francii a Kanadě dohromady.
Reportérka před televizním vstupem z města Bad Münstereifel sáhla do bahna a potřela si jím své jinak čisté oblečení. V reportáži byla představena jako člověk, který pomáhal s odklízecími pracemi.
Novela by měla umožnit uspořádání pozemků tak, aby byla obnovená ekologická stabilita krajiny, uvedl pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Studii o objevu publikoval časopis Nature Geoscience. Vědci v nízkotlaké komoře simulovali podmínky Marsu, kde je hustota atmosféry zhruba 150krát nižší než v případě Země.
Hagibis se přes Japonsko přehnal v sobotu se silným větrem a rekordními srážkami. Více než 20 vodních toků se vylilo ze svých břehů, tisíce domů byly poškozeny či zaplaveny.
Silné bouřky odřízly od okolí tři stovky lidí v rakouském Glemmtalu. Počasí způsobilo záplavy a laviny bahna. Rozvodněná řeka Saalach tam také poničila několik desítek metrů hlavní silnice.
Počet obětí úterních záplav v Kalifornii se zvýšil na 19, stále se pohřešuje pět lidí. V neděli to uvedla agentura AP. Nejvíc postiženo je devítitisícové město Montecito v okrese Santa Barbara.
Proud bahna se v sobotu po prudkém nočním lijáku prohnal vesničkou Villa Santa Lucía v horách v jižním Chile a zanechal po sobě nejméně pět mrtvých a 15 nezvěstných.
I v době perfektně střižených a vyhřívaných trávníků se fotbal dá hrát kdekoli, hřištěm se může stát i rozorané pole plné bahna. Bahenní fotbal je vítaným zpestřením festivalu Číně.
Obyvatelé brazilské osady, kterou zavalilo bahno z protržené hráze u železného dolu, se rozhodli postavit znovu své domovy. Půl roku po ekologické katastrofě si vybrali místo vzdálené 8 kilometrů od původní vesnice. Prokurátoři zároveň zažalovali společnost, která důl vlastní. Chtějí po ní obrovské odškodnění, v přepočtu přes bilion korun.
S následky protržených hrází nádrže u dolu na železnou rudu v Brazílii se potýkají města několik set kilometrů daleko. Výpadek dodávek pitné vody se už dotkl 800 tisíc lidí v údolí řeky Rio Doce. Hasiči a vojáci našli necelý týden po katastrofě osmou oběť, dále ale v oblasti pátrají. Oficiálně je pohřešovaných 21 lidí. Příčina nehody se stále vyšetřuje.
Pod protrženými odkališti u brazilského dolu na železnou rudu se nadále hledá nejméně 19 lidí, z toho dvě děti. Druhé ráno po neštěstí začali záchranáři dál prohledávat vesnici, kterou srovnala se zemí vlna bahna. Úřady zatím potvrdily jen jednu oběť, pracovníka dolu, jehož tělo se už našlo. Dalších 13 jeho kolegů zmizelo přímo v blízkosti protržených nádrží.
Dobrovolní hasiči v pátek očistili děčínský Hladový kámen, nejstarší hydrologickou památku ve Střední Evropě. Nánosy bahna ho zakrývaly od loňských červnových povodní. Lidé na něm vyznačovali období sucha, a tedy i nedostatek práce a hlad.
Bílý mramor monumentálního Tádž Mahálu žloutne, a tak ho památkáři chtějí vyčistit. Znovu. Naposledy to udělali před šesti lety. I tentokrát se při čištění uplatní kosmetické zkušenosti indických žen s pleťovou maskou z bahna.
5:57
|Radoslava Kvasničková, Jana Zemková, Andrea Švubová, Martina Klímová, Martin Knitl, Veronika Sedláčková, Kateřina Prachařová, Jan Charvát|Regiony
V Česku stále prší. Stoupá povodí Berounky a na první stupeň povodňové aktivity dosáhne zřejmě i hladina Vltavy. V Praze se proto preventivně uzavírají náplavky. Dramatické chvíle zažili v posledních hodinách zejména lidé na Plzeňsku, v okolí Mladé Boleslavi a také na Jesenicku. Tam se podle posledních informací situace pomalu uklidňuje, i když v obcích kolem Černého potoka, Vidnávky a Bělé stále zůstávají desítky domů a zahrad pod vodou.
Bláto obvykle není nic příjemného, jihokorejskému městečku Porjong ale přineslo slávu i mezinárodní uznání. Tamější bahno je totiž zdravé a válet se v něm mnohým působí potěšení. Stačilo pár reklam, dobrý organizátor a do Porjongu se hrnou desítky tisíc lidí ročně. Bahenní festival láká místní i cizince a kosmetické produkty z bahna se na něm prodávají po kilech.
Bouřky provázené přívalovými srážkami v noci pustošili Česko. Největší škody napáchaly na Klatovsku, kde způsobily dokonce lokální povodně. Obyvatelé postupně vyčíslují škody na majetku, totéž činí i obce. Shodují se ale, že mohlo být i hůř.
Dálnici D1 stále částečně blokuje naplavené bahno a kamení, které přinesla večerní bouřka. 61. kilometr ve směru na Brno je proto průjezdný jen odstavným pruhem.
Ve třech maďarských obcích, které před devíti měsíci postihla katastrofa s červeným kalem, ukončili obnovu domů. Ministr vnitra Šándor Pintér na místě přislíbil že všechny ztráty budou vyrovnány do prvního výročí tragédie.
Před měsícem postihla Maďarsko nejhorší ekologická katastrofa v dějinách země, když uniklo z protržené nádrže u hliníkárny v západomaďarském městě Ajka zhruba 750 tisíc až jeden milion kubických metrů jedovatého kalu. Toxické bahno zalilo vesnici Kolontár, Devescer a další místa v okolí. Zahynulo tehdy devět lidí.