V tureckém Istanbulu se před týdnem poprvé za poslední tři roky sešly delegace Ukrajiny a Ruska, které se dohodly na výměně zajatců. Jinak ale jednání nepřineslo průlom v úsilí o zastavení bojů.
Rusko při svých útocích stále častěji využívá balistické rakety, varuje odborník na letectví Anatolij Chrapčynskyj. Ukrajinská protivzdušná obrana navíc zůstává závislá na zahraničních darech.
„Je to raketa mimořádně sofistikovaná, moderní a velice těžko zastavitelná protiraketovou obranou. Ale používá se skutečně jen jako systém odstrašení,“ říká o ruské RS-24 Jars expert Vlastislav Bříza.
V příhraniční Sumské oblasti zemřel jeden člověk a další dva byli zraněni v důsledku ruského útoku, jehož cílem byl nákladní automobil, uvedl starosta Sum Artem Kobzar.
Dřívější zprávy agentury Bloomberg zmiňovaly více než osm milionů dělostřeleckých granátů a 100 balistických střel krátkého doletu, včetně raket typu KN-23/24, které Severní Korea dodala Rusku.
Experti Lewis a Wright se shodují, že Orešnik použitý na Dnipro patrně nesl velmi malé množství výbušnin, jestli vůbec nějaké. Vyplývá to ze záběrů výbuchů, které se objevily při dopadu.
Rusko podle některých ukrajinských médií útočilo raketou typu RS-26 Rubež, v kódu NATO označované jako SS-X-31. Tu server eutoday.net označuje za experimentální.
Izrael během svého útoku také zničil všechny čtyři ruské protiletecké systému S-300, které Írán měl, čímž vyřadil de facto tu nejdůležitější část íránské vzdušné obrany.
„Pokud unikl seznam cílů, znamenalo by to ohrožení operace, protože na to Írán může připravit protileteckou a protiraketovou obranu a zároveň potenciální terče evakuovat,“ říká analytik Mareš.
Může Rusko pomoct Íránu na cestě k jaderným zbraním? Podle experta Vlastislava Břízy se obavy z předání jaderného know-how Teheránu týkají procesu takzvané miniaturizace, která by Íránu trvala roky.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že armáda provedla první úspěšný test nové balistické rakety vlastní výroby. Neupřesnil ale, o jaký typ rakety jde ani kolik jich bylo vyrobeno.
Írán odpálil balistické rakety směrem na Izrael, uvedla v úterý večer izraelská armáda. Obyvatele Jeruzaléma a středního a jižního Izraele před útokem varují sirény, mají se schovat, píší agentury.
Írán se podle nejmenovaného zdroje z Bílého domu bezprostředně chystá zaútočit na Izrael balistickou raketou. Na svých internetových stránkách o tom informuje americká televize CNN.
Japonský premiér Fumio Kišida nařídil úřadům zajistit bezpečnost lodí a letadel, ale žádné zprávy o škodách se neobjevily. Dolet raket naznačuje, že jsou určeny k útoku na cíle v Jižní Koreji.
Podle analytika Vlastislava Břízy EU omezení o využívání zbraní poskytnutých Ukrajině v dohledné době neodstraní. Kyjev by si ale při útocích na ruské území mohl vystačit s vlastní výzbrojí.
Zkouška rakety Hwasong-11 byla podle severokorejské agentury provedena s maketou těžké hlavice. KLDR plánuje další odpal téhož typu střely, aby prověřila „výbušnou sílu“ extra velké hlavice
Napětí na Korejském poloostrově v posledních měsících stoupá s tím, jak se stupňuje tempo severokorejských testů zbraňových systémů a společných vojenských cvičení Jižní Koreje s USA a Japonskem.
KLDR raketový test podle jihokorejské armády uskutečnila v 8.24 místního času (0.24 SEČ) z Pchjongjangu nebo jeho okolí. Raketa podle agentury Reuters dosáhla výšky přes 6000 kilometrů.
Vzhledem k mezinárodním podmínkám je podle ministerstva zapotřebí zabezpečit provozní důvěryhodnost francouzského jaderného arzenálu. Střela nenesla jadernou hlavici a dopadla do severního Atlantiku.
Už 18. října vyprší mezinárodní embargo, které se týká výroby balistických střel a prodeje dronů. I když Teherán tento zákaz už porušuje, zakrátko bude moci vyrábět a prodávat tyto zbraně beztrestně.
Rakety dopadly u japonského pobřeží, vně japonské výlučné ekonomické zóny, napsala Kjódó. Šlo o balistické rakety krátkého doletu, uvedla jihokorejská armáda.