Izrael v Íránu zlikvidoval zařízení na výrobu paliva pro balistické rakety. Obnova potrvá minimálně rok

Nedávný mohutný útok izraelské armády na vojenské cíle v Íránu zlikvidoval také zařízení na výrobu paliva pro íránské balistické rakety. Teherán jimi zásobuje libanonské teroristické hnutí Hizballáh, jemenské povstalce, ale také ruskou armádu, která je nedávno začala používat na východní Ukrajině. Teď ale bude jejich výroba minimálně na rok zastavená. Současně Izrael zničil také všechny íránské systémy S-300 ruské výroby.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek ukazuje zařízení na odlévání raketových motorů v Parčínu, které podle amerického výzkumníka zasáhl izraelský letecký útok na budovu, jež byla součástí zaniklého íránského programu vývoje jaderných zbraní nedaleko Teheránu

Satelitní snímek ukazuje zařízení na odlévání raketových motorů v Parčínu, které podle amerického výzkumníka zasáhl izraelský letecký útok na budovu, jež byla součástí zaniklého íránského programu vývoje jaderných zbraní nedaleko Teheránu | Foto: 2024 Planet Labs Inc | Zdroj: Reuters

Odborníci se shodují, že zničení íránských zařízení na výrobu raketového paliva byl pro Izraelce nejrozumnější krok. Zařízení jsou totiž relativně velká, takže je nejde schovat někde v podzemním bunkru. Současně jsou klíčová, protože palivo nejde přepravovat příliš po železnici, ale je potřeba ho rovnou naplnit do raket. A rakety bez paliva létat nebudou. 

Zásob raketového paliva navíc není v Íránu příliš mnoho, mimo jiné i protože část jejich zásob byla prodána do Ruska. Experti se sice shodují, že ta zařízení jsou obnovitelná, ale i kdyby Íránci technologie nakoupili v Rusku nebo Číně, tak bude trvat rok, než začnou fungovat.

Ropa výrazně zlevňuje. Pokles cen způsobila izraelská odveta, která se na ropná zařízení nezaměřila

Číst článek

Írán dlouhodobě dodává zbraně do Ruska. Nejvíce se hovoří o dronech Šáhid. Ukrajinci jim říkají mopedy, protože to jsou relativně pomalé stroje se spalovacím motorem a když letí, vydávají zvuk jako zahradní sekačka. Ale stále jsou smrtící zbraní a na Ukrajině zabily minimálně několik stovek lidí. 

Kromě dronů dodal Írán teď Rusku i balistické rakety středního doletu, což znamená 60 až 80 kilometrů. Hovoří se ale i o dalších strojích včetně bojových automobilů.

Izrael během svého útoku také zlikvidoval všechny čtyři ruské protiletecké systému S-300, které Írán měl, čímž vyřadil de facto tu nejdůležitější část íránské protivzdušné obrany. Je to i varovné pro ostatní státy, které používají stejný typ obranných systémů. Každý ze čtyř systémů se skládal asi ze třiceti vozidel a radarů. 

Státy, které používají stejné technologie, budou muset začít přemýšlet, zda systému S-300 nenahradit něčím lepším. Ale například Indie, která má těchto systémů asi nejvíc, už uvedla, že jí to nevadí, protože mají vlastní technologie, jimiž tyto systémy vylepšili.

Ondřej Soukup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme