Protesty v zemi začaly v červnu požadavkem studentů na zrušení systému kvót, který přiděloval 30 procent pracovních míst ve státní správě příbuzným veteránů, kteří vybojovali nezávislost země.
V Bangladéši se pod vodou ocitla řada měst i dopravních tepen, v nouzových přístřešcích našlo podle úřadů úkryt kolem 190 000 lidí. Složitá je situace také v sousedních regionech severovýchodní Indie.
Júnus patřil mezi ostré kritiky vlády premiérky šajch Hasíny Vadžídové, která rezignovala v pondělí po více než měsíc trvajících protivládních protestech a uprchla do Indie.
Nedělní protesty si vyžádaly nejméně 95 obětí. Úřady po nich vyhlásily v zemi zákaz vycházení a zablokovaly přístup k internetu. Demonstranti ale navzdory tomu vyšli v pondělí do ulic metropole znovu.
Ministerstvo vnitra vyhlásilo poprvé od začátku protestů minulý měsíc od nedělních 20.00 SELČ neomezený celostátní zákaz vycházení. Demonstranti požadují odstoupení premiérky Šajch Hasíny Vadžídové.
Studentské hnutí, které za demonstracemi stojí, v pondělí na 48 hodin protesty přerušilo a jeho vůdce prohlásil, že nechce reformy „za cenu takového krveprolití“.
Podle úřadů byly tento týden při střetech zraněny také tři stovky policistů. V Bangladéši platí celou sobotu zákaz vycházení, který úřady vyhlásily kvůli studentským demonstracím.
Nejméně 45 lidí zahynulo při požáru komerční budovy v bangladéšské Dháce. Oheň se podle The Business Standard podařilo dostat pod kontrolu asi dvě hodiny po jeho vypuknutí, příčina zatím není známá.
Významného bangladéšského ekonoma a trojici jeho kolegů úřady obvinily, že ve společnosti Gramín Telekom, kterou Júnis založil, nezřídili rezervní fond a tím porušili pracovní právo
Podle agentury DPA panují obavy, že se počet obětí ještě zvýší. „Máme zprávy, že pod sutinami je pohřbeno mnoho lidí,“ uvedl jeden z oficiálních činitelů okresu Džadžarkot.
Ulice a přízemí některých domů ve městě byly zatopeny a jejich obyvatelé jsou odříznuti od okolního světa. Vichr strhával střechy domů, ničil lodě, porážel pouliční lampy a sloupy elektrického vedení.
Evakuace téměř 500 tisíc lidí začne podle očekávání v sobotu. Připraveno je přes 570 provizorních přístřešků, sdělil bangladéšský vládní představitel Muhammad Šahín Imran.
Thajský meteorologický úřad ve středu uvedl, že teploty v západní provincii Tak o víkendu dosáhly rekordních 44,6 stupně Celsia. Varoval, že horké počasí bude pokračovat i příští týden.
Loď pojmenovanou MV Ganga Vilas vyprovodil v pátek na cestu i indický premiér Naréndra Módí. Turisté na luxusně vybaveném plavidle urazí během 51 dní více než 3200 kilometrů
„Píšu ti tento dopis nejen proto, že vím, že jsi vězněný nespravedlivě, ale také proto, aby až ti budou tvrdit, že na tobě nikomu nezáleží, tak věř, že záleží,“ stojí ve spotu Maratonu psaní dopisů.
V důsledku změn klimatu nás čekají změny. „Bude se muset změnit struktura měst, budovy, které ve městech máme,“ říká Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.
Jižní Čína čelí nejsilnějším dešťům za posledních šedesát let. Monzun přišel do Asie o několik týdnů dřív, než je běžné. Ještě horší je momentálně situace v Bangladéši, kde už zemřely desítky lidí.
V areálu, kde požár vypuknul, se nachází asi 5000 kontejnerů. Objevily se také exploze. Pravděpodobně je způsobily uskladněné chemikálie. Výbuchy otřásly budovami vzdálenými několik kilometrů.
„Situace uprchlíků v uprchlickém táboře v Bangladéši anebo později probíhající válka v Jemenu, to je přímý odraz toho, co dneska vidíme ve zpravodajství,“ ohlíží se.
„Setkáváme se i s dívkami provdanými kolem 12. roku. Máme mnoho pacientek, které mají kvůli brzkému těhotenství problémy, protože na to jejich tělo není připravené,“ říká z Bangladéše Tereza Sacha.
Polský reportér Marek Rabij se v roce 2013 vydal do Dháky, kde se zřítila osmiposchoďová textilní továrna a ve svých troskách pohřbila více než tisíc lidí. Své zkušenosti popsal v knize Život na míru.
Vyšší hladina moře zasáhne zejména na asijské země - Čínu, Indii, Indonésii a Vietnam, které zároveň v posledních letech staví nejvíce uhelných elektráren, píše se ve studii.
V Bangladéši jsou lodní nehody časté a ročně při nich umírají desítky až stovky lidí. Kapitáni často nerespektují bezpečnostní pravidla a lodě bývají obvykle přetěžovány.
V hlavním městě Bangladéše hoří od čtvrtečních 17.00 místního času potravinářský podnik. Hasičům se jej dosud nepodařilo uhasit. O život při požáru přišlo zatím 52 lidí, další se pohřešují.
Ve druhé vlně má být na ostrov přesunuto na 1500 lidí. Na ostrov, který se nachází v Bengálském zálivu, dorazilo na začátku prosince v rámci první vlny přes 1600 uprchlíků.