Protivládní demonstrace v Bangladéši si vyžádaly 23 životů. Policie použila slzný plyn i omračující granáty
Při násilných střetech v Bangladéši zemřelo v neděli nejméně 23 lidí, uvedla agentura AFP s odkazem na sdělení policie a nemocnic, podle agentury Reuters je mrtvých aktuálně nejméně 27. Stovky dalších lidí utrpěly zranění, napsala agentura AP. Policie proti desítkám tisíc protivládních demonstrantů použila slzný plyn a omračující granáty, střetli se s nimi i přívrženci vládní strany.
Ministerstvo vnitra vyhlásilo poprvé od začátku protestů minulý měsíc od nedělních 20.00 SELČ neomezený celostátní zákaz vycházení. Demonstranti požadují odstoupení premiérky Šajch Hasíny Vadžídové.
Tisíce Bangladéšanů se v neděli ráno shromáždily na náměstí v Dháce. Jeden policista agentuře AFP řekl, že celé hlavní město se změnilo v bojiště. Několikatisícový dav demonstrantů podle něj zapálil auta a motorky poblíž nemocnice.
V Bangladéši pokračují násilné protesty, počet obětí vzrost na 173. Úřady zatkly 2500 lidí
Číst článek
Demonstranti zablokovali v neděli hlavní dálnice a násilnosti se rozšířily po celé zemi. „Ti, kdo nyní protestují v ulicích, nejsou studenti, ale teroristé, kteří chtějí destabilizovat národ,“ prohlásila podle Reuters Vadžídová po zasedání národní bezpečnostní rady. „Vyzývám naše krajany, aby tyto teroristy s rozhodností potlačili,“ dodala.
Protesty začaly požadavkem studentů na zrušení systému kvót, který přiděluje 30 procent pracovních míst ve státní správě příbuzným veteránů. V červenci ale přerostly v občanskou neposlušnost a násilnosti, které si vyžádaly více než 200 mrtvých.
Demonstranti začali požadovat rezignaci Vadžídové. Ta získala čtvrté funkční období v řadě v lednových volbách, které bojkotovala hlavní opoziční Bangladéšská nacionalistická strana.
Úřady uzavřely školy a univerzity po celé zemi, zablokovaly přístup k internetu a zavedly omezený zákaz vycházení. V posledních týdnech bylo zatčeno nejméně 11 000 lidí, píše AP.