V Bangladéši pokračují násilné protesty, počet obětí vzrost na 173. Úřady zatkly 2500 lidí
Počet mrtvých v důsledku násilností v Bangladéši v posledních dnech vzrostl na 173. Mezi oběťmi jsou i policisté a úřady zatkly více než 2500 lidí, informovala v úterý agentura AFP. Násilí provázelo studentské protesty proti obnovenému mechanismu obsazování pracovních míst ve veřejném sektoru. Bangladéšský nejvyšší soud v neděli většinu kvót zavedených tímto systémem zrušil.
Počet zatčených je podle AFP nyní celkem 2580. Agentura to uvedla s odvoláním na své policejní zdroje v hlavním městě Dháce a dalších městech.
Studenti jsou nespokojeni s tím, že při přijímání do státní služby měly být zvýhodněny děti válečných hrdinů, kteří v roce 1971 bojovali za nezávislost země na Pákistánu. Tato skupina měla mít vyhrazeno na 30 procent míst ve státní správě, většinou těch lépe placených.
V hlavním městě Dháce i dalších větších městech v úterý druhým dnem podle prohlášení armády panoval převážně klid. Podle agentury AFP se do ulic, kde hlídkuje mnoho vojáků, postupně vrátil život.
Protesty studentů v Bangladéši si vyžádaly nejméně 110 obětí. V zemi platí zákaz vycházení
Číst článek
Studentské organizace, které stály za protesty, uvedly, že demonstrace na 48 hodin přerušují. Po vládě však žádají, aby zrušila zákaz vycházení, obnovila připojení k internetu, nechala otevřít vysoké školy a zaručila bezpečnost protestujících studentů.
V jihoasijské zemi, která je s více než 170 miliony obyvatel osmým nejlidnatějším státem světa, byl vyhlášen zákaz vycházení. Minulý týden také vláda nechala vypnout připojení k internetu, což výrazně snížilo komunikaci uvnitř země i se zahraničím.
Vláda v úterý oznámila uvolnění zákazu vycházení, který nebude platit od 10 do 17 hodin místního času. Ministerstvo komunikací také oznámilo brzké obnovení připojení k vysokorychlostnímu internetu. Není však jasné, zda bude obnoveno i mobilní připojení k internetu, uvedla agentura AFP.
Premiérka země šajch Hasína Vadžídová tento týden uvedla, že k zavedení zákazu vycházení a nasazení armády v ulicích „nikdy nechtěla přistoupit“. „Zákazy uvolníme, jakmile se situace zlepší,“ řekla. Z nepokojů Vadžídová obvinila politickou opozici a její „militantní studentská křídla“.
V neděli nejvyšší soud zrušil červnové rozhodnutí soudu nižší instance, které kvóty zrušené v roce 2018 obnovovalo, a nařídil, aby 93 procent pracovních míst ve státní správě bylo napříště dostupných pro uchazeče na základě zásluh, nikoliv kvót.