Poslední měsíc mohou lidé vyměnit v bankách neplatné bankovky se starším vzorem. Od prázdnin už je budou muset donést jen do České národní banky nebo jejích poboček. Jak je poznat?
Hodnota nové bankovky je pětkrát vyšší, než jakou měla v této zemi dosud nejhodnotnější bankovka – tedy 2000 pesos. Zavedení nové bankovky reaguje na dlouhotrvající inflaci a devalvaci měny.
Česká národní banka ve středu zahájila vydávání pamětní tisícikoruny. Lidé o ni projevují velký zájem. Podle numismatika Kohouta investice do mincí a bankovek nefunguje bez sběratelských znalostí.
Speciální tisícikorunou půjde běžně platit v obchodech. Od standardní se liší přetiskem na lícní straně, který tvoří výroční logo České národní banky k 30 letům existence.
K rozdělení české a slovenské měny došlo 8. února 1993. Centrální banka vydá výročních tisícikorun 200 tisíc kusů. Přesnou hodnotu, kterou by mohly v budoucnu mít, si netroufají sběratelé odhadovat.
Evropská banka si od nového vzhledu slibuje, že prohloubí vztah veřejnosti k měně. Zatím se na eurobankovkách objevují pouze imaginární mosty, okna a dveře.
Americká vláda za Obamy slíbila, že na jednu z dolarových bankovek umístí ženu. Vybrala dvacetidolarovku a lidé v anketě zvolili první černošskou postavu – bojovnici proti otroctví Harriet Tubmanovou.
Alan Turing se do světové historie zapsal především díky úspěšným pokusům zrychlit chápání kódovaných zpráv německého námořnictva během druhé světové války. Podílel se i na vývoji prvních počítačů.
Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 377. Ve stejném období loni jich bylo 422. Počet padělků eur klesl na 170 z loňských 244 a v dolarech na 21 z loňských 32.
Bankovka v hodnotě 50 liber je v Británii bankovkou s nejvyšší nominální hodnotou. Bude z plastu, a měla by tedy být odolnější, bezpečnější a hůře padělatelná.
Bankovky se padělaly už před sto lety. Padělků prvních takzvaných státovek bylo zadrženo přes sto tisíc kusů. Jedny z nejnebezpečnějších padělků vyráběl třeba Bedřich Černý.
Bankovka v nominální hodnotě 1000 švýcarských franků (22 560 Kč) vstoupí do oběhu 13. března. Ve Švýcarsku se bude používat zejména k hrazení nákladnějších nákupů.
Pětiseteurová bankovka patří celosvětově k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou. Důvodem ukončení vydávání jsou obavy, že je využívají zločinci a militantní skupiny k financování svých aktivit.
Veřejnost centrální bance zaslala téměř 175 000 nominací, z nichž Bank of England do užšího výběru zařadila více než 600 vědců a téměř 200 vědkyň, z nichž by se někdo měl dostat na novou bankovku.
Evropská centrální banka přestane tisknout jednu z nejhodnotnějších bankovek na světě. Vydávání platidla s hodnotou pět set eur ukončí banka už ke konci letošního roku.
Česká národní banka se chystá vydat pamětní stokorunu k příležitosti založení Československa. Vypsala soutěž na její podobu. Bankovka se vyrobí jen jednorázově a v menším množství.
Do oběhu jde v úterý nová padesátieurová bankovka s lepší ochranou proti padělání. Podobný facelift už mají v posledních letech za sebou také bankovky 5, 10 a 20 eur. Padesátieurové bankovky se ale podle údajů ECB falšují nejčastěji. Papírové peníze z nové série mají lidé lépe poznat i pouhým dotykem. Základní motiv s renesanční architekturou i barva zůstanou stejné.
Evropská centrální banka (ECB) údajně už příští týden podnikne kroky ke zrušení pětiseteurové bankovky. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bankovního sektoru. Ve středu 4. května se sejde Rada guvernérů, na níž má podle tohoto zdroje padnout rozhodnutí o ukončení tisku bankovek, které by pak postupně vymizely z oběhu. Takový krok by mohl zvýšit napětí mezi ECB a Německem, které je pro zachování těchto bankovek.
Po více než sto letech bude mít jedna z dolarových bankovek ženskou tvář. Ministerstvo financí ohlásilo, že půjde o desetidolarovku. Do oběhu se dostane v roce 2020, tedy přesně sto let poté, co Spojené státy přiznaly ženám volební právo. O konkrétní osobnosti se zatím nerozhodlo, už teď ale lidé můžou posílat své návrhy.
Lidé po celé eurozóně budou už brzy platit novou dvacetieurovou bankovkou. Dnes odpoledne ji představil prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Bankovka doplní menší hodnoty ze série Europa, které jsou hůře padělatelné.
Do oběhu dnes míří nová bankovka v hodnotě 10 eur. Původní koluje eurozónou už 12 let a podle Evropské centrální banky si zaslouží nový vzhled a hlavně lepší ochranu proti padělatelům. Výměnu doprovází i mohutná informační kampaň. Úřady upozorňují, že novou bankovku pozná nevidomý i po hmatu.
Od roku 2017 by měla mít britská desetilibrová bankovka novou podobu. Vousatou tvář Charlese Darwina na ní vystřídá portrét spisovatelky Jane Austenové. Oznámení Britské centrální banky kromě jiného uklidnilo aktivistky za rovné zastoupení mužů a žen.
2:02
|Milan Kopp, Jaroslav Skalický, Lenka Rafaelová|Ekonomika
Růžová padesátikoruna s portrétem Anežky České bude platit jen do konce března příštího roku. V peněžním oběhu ji plně nahradí už používaná mince, které mají v porovnání s bankovkami mnohem vyšší životnost a snižují tak náklady centrální banky na emisi peněz.