O pokusech Moskvy zasáhnout do izraelské volební debaty se v Izraeli mluví už nějakou dobu. Dost otevřeně to naznačoval tehdejší šéf vnitřní tajné služby Nadav Argaman ohledně voleb v roce 2019.
Důležité ale je, že Rusové údajně postupně odváží své systémy protivzdušné obrany S-300, což jsou systémy, které zároveň používá ruská armáda v ostřelování Ukrajiny.
Na Izrael mířily po celou noc rakety z pásma Gazy. Za ostřelováním strojí hnutí Islámský džihád. Útok označuje za odplatu za večerní izraelský nálet na Gazu. Na straně Izraele zatím nejsou oběti.
Izraelská vláda Naftaliho Bennetta v pondělí i bez parlamentní většiny ustála dvojí hlasování o vyjádření nedůvěry, ale v úterý nastal nečekaný zvrat. Jedno z uskupení změnilo hlasovací strategii.
Mezi Palestinci a Izraelci se stupňuje napětí od chvíle, kdy pro muslimy před několika dny začal postní měsíc ramadán, který se letos překrývá s významnými židovskými a křesťanskými svátky.
Rozsáhlé pátrací akce v centru Tel Avivu se účastnily stovky policistů, psovodů a armádních speciálních jednotek. Prohledávaly při ní budovu po budově v hustě obydlených čtvrtích.
Arrow 3 je v současné době nejvyspělejším systémem obrany proti raketám dlouhého doletu, kterým Izrael disponuje; balistické střely by měl zachytit, dokud jsou stále mimo zemskou atmosféru.
Podobně se Izrael choval v předchozích případech, kdy syrská armáda tvrdila, že zasáhla úspěšně proti izraelskému útoku. Naposledy to bylo 28. února, kdy byl pod palbou jižní okraj syrské metropole.
O půlnoci vypršela lhůta pro schválení státního rozpočtu. Křehká koalice premiéra Benjamina Netanjahua a střídajícího premiéra Bennyho Gance se na něm nedokázala shodnout.
V případě, že norma projde celou předpokládanou procedurou, bude parlament rozpuštěn a poslanci určí datum příštích voleb. Mohly by se konat mezi březnem a červnem a byly by čtvrté za minulé dva roky.
Rozhodnutí anexi odložit oznámil premiér Benjamin Netanjahu po jednání se zvláštním americkým velvyslancem pro Blízký východ Avi Berkowitzem. Oficiální důvod však izraelská vláda nesdělila.
Izrael bude konečně mít novou vládu. Pro zemi je to spíš dobrá zpráva. Každopádně to je pěkná ilustrace poučky, že, řečeno po haškovsku, „vovinou-li otčinu černá mračna“, jdou zásady k šípku.
Zástupci dvou hlavních politických stran Benny Ganc a Benjamin Netanjahu se v neděli na twitteru vzájemně obvinili ze šíření falešných zpráv s cílem ovlivnit volební účast.
Po vypršení lhůty na vybrání nového premiéra byl parlament automaticky rozpuštěn, mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.
Ganc měl na sestavení vlády čas do středeční půlnoci místního času. Ještě před vypršením této lhůty ale telefonicky informoval prezidenta Reuvena Rivlina, že se mu to nepodaří.
Ve společném prohlášení zástupci Likudu a uskupení Modrá a bílá uvedli, že rozhovory o koaliční vládě budou zahájeny v úterý. Rivlinův úřad označil setkání za „významný krok kupředu“.