To, jak se Putin zachoval po krveprolití v Beslanu, předznamenalo mnohé z jeho politického stylu, který posléze vedl k ustavení autokratického a značně represivního režimu v současném Rusku.
Ruský prezident ještě před přesunem do Čečenska navštívil jiné dvě autonomní republiky, Kabardsko-balkarskou a Severoosetskou, kde s předstihem uctil památku obětí masakru ve škole v Beslanu.
Hodně Putinových kritiků mu dnes připomíná, že rezolutním a plně fungujícím vůdcem je jen v dobách klidu a stability, zatímco v krizových údobích viditelně zklamává.
Mezi prvním a třetím zářím 2004 v ní teroristé, požadující nezávislost Čečenska, drželi jako rukojmí přes tisíc lidí. Víc než 300 jich zajetí a následný zásah ruských bezpečnostních složek nepřežilo.
Evropský soud pro lidská práva uložil Rusku vyplatit zhruba tři miliony eur pozůstalým po obětech krvavého incidentu ve městě Beslan. Ruské ministerstvo spravedlnosti se proti rozsudku odvolá.
Dnem solidarity si dnes Rusové připomněli oběti teroristických útoků. Pietní shromáždění se konala třeba v severoosetském Beslanu nebo v divadle na Dubrovce v Moskvě, tedy na místech, kde v minulosti teroristé útočili.
Před deseti lety zaútočili čečenští separatisté na základní školu ve městě Beslan v Severní Osetii, jedné z republik Ruské federace. Tři dny tam drželi přes 1200 lidí jako rukojmí. Na školu nakonec udeřily ruské bezpečnostní složky a na místě zůstalo přes 300 obětí, z toho více než polovina dětí.
Severoosetský Beslan si dnes připomíná už šesté výročí tragédie, kterou dodnes obestírají mnohé otazníky. Prvního září roku 2004 se více než tisíc obyvatel města ocitlo v rukou teroristů, kteří obsadili místní základní školu. Krize skončila o dva dny později masovým krveprolitím, při němž více než tři sta rukojmích zemřelo.
V severoosetském Beslanu si připomínají teroristický útok na místní školu. Od prvního školního dne roku 2004 tam zadržovalo pročečenské komando po tři dny více než tisíc lidí.