Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Beslan si připomíná šesté výročí teroristického útoku

Severoosetský Beslan si dnes připomíná už šesté výročí tragédie, kterou dodnes obestírají mnohé otazníky. Prvního září roku 2004 se více než tisíc obyvatel města ocitlo v rukou teroristů, kteří obsadili místní základní školu. Krize skončila o dva dny později masovým krveprolitím, při němž více než tři sta rukojmích zemřelo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie obětí beslanské tragédie

Fotografie obětí beslanské tragédie | Foto: UNICEF

„Událost poznamenala skutečně celý region. Dnes se tisíce lidí účastnilo pietního aktu u školy číslo 1, která slouží jako živý památník. Na zdech tělocvičny dodnes visí fotografie všech, kteří při útoku přišli o život. Lidé přinášejí květiny, zapalují svíčky, mnozí lidé přinášejí lahve s vodou, jako připomínku toho, že při třídenní krizi děti trpěly žízní a voda jim byla odpírána,“ popisuje atmosféru v Beslanu ruská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné situaci v beslanu, šest let po tragédii, mluvila na Rádiu Česko moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

„Ve zbytku Ruska je tragédie již zapomenutou kapitolou. Televize nabízí jen letmé zmínky. Deníky ale kritizují úřady za to, že dodnes nepotrestaly armádní důstojníky, kteří měli útoku předejít,“ pokračuje Kabrhelová.

Od prvního školního dne roku 2004 tam zadržovalo čečenské komando vedené Šamilem Basajevem po tři dny více než tisíc lidí, děti, jejich rodiče i učitele.

Muže teroristé postříleli, ženy a děti trávily hodiny na podlaze tělocvičny mezi nastraženou výbušninou. Drama vyvrcholilo chaotickou záchrannou operací ruských sil. Celkem v Beslanu zemřelo 330 lidí, z toho 186 malých dětí. Dodnes se vedou diskuze, do jaké míry byl zásah ruských sil oprávněný.

„Organizace Matky Beslanu, sdružující matky dětí, které před šesti lety na místě zemřely, říká, že vyšetřování události bylo hanebné. Ve vězení dnes zůstává jediný ozbrojenec, který zásah ruských ozbrojených sil přežil a byl odsouzen na doživotí. Organizace kritizuje to, že nebyl potrestán nikdo z těch, kteří byli odpovědni za chaotickou záchranou operaci,“ uvádí Lenka Kabrhelová, podle které navíc sto dalších lidí trpí po zásahu celkovou invaliditou, přitom stát se o ně nepostará a oni jsou odkázáni na pomoc nevládních organizací.

Ondřej Černý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme