Ze sobotní akce jsou hlášeny střety policistů s demonstranty. Policie proti nim použila pepřový sprej i obušky, lidé na svou obranu vytáhli deštníky. Na některých místech si také postavili barikády.
Ruští zákonodárci uvažují o tom, že zakáží brát cestujícím do letadla alkohol nakoupený v bezcelních obchodech. Mělo by se tak předejít situacím, kdy opilí pasažéři narušují klidný průběh letu.
České aerolinie prodají své bezcelní obchody společnosti Aelia. Firma zvítězila v tendru s cenou 764 milionů korun. Podmínky transakce dnes schválila valná hromada aerolinií.
V dánské Kodani začíná druhý týden klimatické konference, na který míří řada politiků. Měli by pokročit v klíčových otázkách - například jestli se zavážou omezit vypouštění oxidu uhličitého i bohatší rozvojové země jako Čína, a kdo komu bude přispívat na adaptace výkyvům podnebí. Nejen to je ale překážkou v nalezení shody.
Policie v dánské metropoli rozpustila jednu z manifestací za záchranu klimatu. Poté, co propustila lidi zadržené od sobotního obřího shromáždění, dnes byla proti asi tisícové demonstraci v přesile. V klecích na policejní základně na okraji Kodaně skončilo 200 lidí.
Pokročili jsme, oznámili vyjednavači složitých klimatických rozhovorů v Kodani. V polovině konference, kdy dánskou metropolí prošla demonstrace desítek tisíc lidí, oznámili, že se jim podařilo dosáhnout shody aspoň na některých tématech. Klíčové otázky ale zůstávají.
Evropské unii se možná podaří dát dohromady svůj plánovaný podíl pomoci chudým zemím na boj se změnami klimatu. Mělo by to být pět až sedm miliard eur na příští tři roky. Po prvním dnu summitu unie v Bruselu se ale tato část zdaleka nenasbírala.
Kodaňský klimatický summit už má za sebou skoro týden jednání. Zdá se ale, jako by uvízla na mrtvém bodě. Jednání se protahují, konkrétní závěry zatím nejsou a neshodnou už se ani někdejší spojenci. Čeká se proto, až příští týden nastoupí vyšší šarže - ministři životního prostředí a nakonec i vrcholní představitelé.
Více než stovka států na kodaňském klimatickém summitu požaduje ještě silnější závazky než doposud. Původní cíl, maximální vzestup teploty o 2 stupně Celsia v důsledku lidské činnosti, chtějí ostrovní státy zpřísnit na 1,5 stupně. To ale bude znamenat, že průmyslové země budou muset omezit vypouštění oxidu uhličitého daleko víc, než si předsevzaly.
Více než stovka států na kodaňském klimatickém summitu požaduje ještě silnější závazky než doposud. Původní cíl, maximální vzestup teploty o 2° Celsia, chtějí ostrovní státy zpřísnit na 1,5 stupně.
Čína vyzývá Spojené státy, aby omezily emise skleníkových plynů ještě více než doposud. Obě země jich přitom do atmosféry vypouštějí nejvíc. Celkem jsou zodpovědné za čtyřicet procent celosvětových emisí. Hlavně na čínském a americkém stanovisku přitom záleží, jestli kodaňský summit skončí dohodou.