Nejde jen o ruskou agresi vůči Ukrajině, ale i konflikt na Blízkém východě, vojenské puče v afrických zemích nebo i dezinformace, které přispívají k rozdělování společnosti.
„Evropané se nemusí bát Trumpa, když dodrží závazky NATO. Globsec se bude věnovat i obraně EU,“ řekl v rozhovoru analytik z Vysoké školy CEVRO Institut Daniel Koštoval.
„Chci zde zdůraznit, že my jsme připraveni dospět k dobré dohodě co nejdříve,“ řekl šéf íránské diplomacie.
„Nikdy jsme nebyli dohodě blíž. Západ musí prokázat pružnost, zatím to neudělal.“
„U vakcín nám trvalo dva roky, než jsme jich měli dostatek,“ prohlásil americký filantrop na bezpečnostní konferenci v Mnichově. „Příště bychom mohli vakcíny zvládnout za šest měsíců a ne dva roky.“
Německý prezident si povzdechl, že jsme se nepoučili z let 1945 a 1989 a politika se stává stále destruktivnější. Čína si podle něj vybírá, které aspekty mezinárodního práva bude dodržovat.
Mike Pence hovořil i o Severoatlantické alianci - ocenil navyšování rozpočtů na obranu. Členské státy NATO varoval před nákupy zbraní na Východě i spoluprací s čínskou komunikační firmou Huawei.
Česko bude na konferenci v Polsku zastupovat náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař. Teherán nevyloučil přerušení diplomatických vztahů s Polskem.
Írán je největší hrozbou pro dnešní svět a Izrael proti němu bude konat bez zaváhání, pokud to bude potřeba, řekl na mnichovské bezpečnostní konferenci izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Německá kancléřka Angela Merkelová odmítá vojenské řešení krize na Ukrajině. Během projevu na mnichovské bezpečnostní konferenci, kde se sešli vrcholní zástupci Ruska, Ukrajiny i dalších zemí, zdůraznila potřebu diplomatického usmíření, vojensky se podle ní problém vyřešit nedá. Naproti tomu ukrajinský prezident Petro Porošenko znovu požádal Západ o vojenskou podporu.
Moskevská jednání mezi Francií, Německem a Ruskem o míru na Ukrajině skončila bez jasných závěrů. Německá kancléřka Angela Merkelová se pak z ruské metropole přesunula na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Právě východoukrajinský konflikt je hlavním tématem mnichovské konference. Své zástupce tam má i Ukrajina a Rusko.
Debatou o íránském jaderném programu vyvrcholila mnichovská bezpečnostní konference. Íránský ministr zahraničí obhajoval právo jeho země na mírové využívání jádra. Mezinárodní společenství ale zůstává skeptické. Jednání o trvalém omezení íránského jaderného programu začnou 18. února ve Vídni.
Boom břidlicového plynu ve Spojených státech bude mít výrazné dopady na situaci ve světě. Energetická bezpečnost je jedním z velkých témat, o kterém debatují politici a experti na Mnichovské bezpečnostní konferenci.