Politický geograf Michael Romancov v Bruselských chlebíčcích upozorňuje, že EU jako supervelmoc funguje hlavně v ekonomické oblasti, v zahraniční politice a bezpečnostních otázkách silná není.
Politici si ujasnili témata jednání na červencovém summitu NATO, zabývali se také obrannou dohodou s USA, o které se shodli, že je třeba ji férově a detailně představit.
Sankce, jimiž se po ruském vpádu na Ukrajinu Evropská unie rozhodla proti agresorovi bojovat, znovu oživily téma, které v rámci zahraniční politiky EU rezonuje už dlouho - právo veta.
Dokument vyjadřuje podle ruských médií politování, že Washington neodpověděl „konstruktivně“ na ruský návrh dohody o bezpečnostních zárukách z konce loňského roku.
„Hlavním důvodem tohoto posudku – nejobsáhlejšího od studené války – je učinit Spojené království silnější, bezpečnější a úspěšnější,“ řekl o kroku Johnson.
Pokud Rusko a Čína nedovolují, aby se tam naše firmy mohly ucházet o veřejné zakázky, nevidím důvod, proč by jejich firmy měly dostat tak masivní veřejnou zakázku v Česku, říká Jan Lipavský (Piráti).
Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD se dnes setká v Mikulově s rakouskou kolegyní Johannou Miklovou-Leitnerovou. Tématem schůzky bude bezpečnostní a migrační politika a také pomoc, kterou si v tomto ohledu mohou Česko a Rakousko vzájemně poskytnout.
Španělsko má strach z případného útoku radikálních islamistů. Země proto zvýšila bezpečnostní protiteroristickou pohotovost o jeden stupeň. Oznámil to tamní ministr vnitra Fernández Díaz po včerejším atentátu na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo.
Centrum bavorské metropole se dnes změní v nedobytnou pevnost. Do Mnichova míří na 350 šéfů vlád, ministrů zahraničí a bezpečnostních expertů a politiků z celého světa na 48. bezpečnostní konferenci. V následujících dvou dnech budou diskutovat o aktuálních výzvách dnešního světa.