Ukrajinské letectvo v sobotu ráno informovalo o sestřelení 24 z celkových 27 ruských dronů. Ruské ministerstvo obrany píše o likvidaci osmi ukrajinských bezpilotních letounů.
Ruské ministerstvo obrany neuveřejnilo, nad jakým územím obrana rakety sestřelila. Jeho tvrzení nelze nezávisle ověřit, ukrajinské úřady věc nekomentovaly.
Boje na Ukrajině významně ovlivňují drony, a Rusko s nimi na frontě vládne. Kreml začal do vývoje a výroby dronů masivně investovat a to se projevilo i v počtu těchto tichých a zákeřných zabijáků
Největší nálet byl podle novinářů v noci na 30. srpna, kdy se terčem stalo sedm regionů najednou. Drony tehdy zasáhly mimo jiné letiště v západoruském Pskově nedaleko hranic s Estonskem a Lotyšskem.
Transakce se podle stanice Sky stala 20. srpna, kdy na letišti nedaleko Teheránu přistálo ruské vojenské letadlo. Podle tajných služeb mělo na palubě zbraně a 140 milionů dolarů v hotovosti.
533. prapor bezpilotních letounů je součástí Armády České republiky ani ne tři roky. Drony jsou ale podle jeho velitele neodmyslitelnou součástí dnešních bojišť a pomáhat mohou třeba i hasičům.
„Spojené státy porušují operacemi těchto dronů v Afghánistánu mezinárodní právo i závazky, které daly Tálibánu v katarském Dauhá,“ uvedlo na twitteru islamistické hnutí.
Drony ale modernizace armády nekončí. V roce 2020 by taky ministerstvo obrany chtělo podepsat smlouvu na největší nákup v historii armády. Plánuje nakoupit i protiletadlový komplet Shorad.
Policisté v České republice se začínají učit s drony. Bezpilotní stroje chtějí používat třeba na hlídání přestupků na silnicích, pátrací akce nebo kontroly demonstrací. Pravidla pro jejich užívání v Česku ale zatím nejsou vyřešená, proto policie s nasazením musí počkat. K dispozici má v současnosti dohromady devět strojů. Informaci přinesla Mladá fronta Dnes.
Českým vzdušným prostorem by v budoucnu mohly létat americká bezpilotní letadla. O povolení přeletů svých bezpilotních letounů s Prahou aktuálně vyjednávají Američané. Ministerstva dopravy a obrany ale musí nejdřív upravit legislativu, aby bezpilotní vojenská technika mohla přes české území létat.
Britský bezpilotní letoun zabil dva bojovníky Islámského státu původem ze Spojeného království. V parlamentu to oznámil premiér David Cameron s tím, že šlo o akt sebeobrany. Islamisté prý totiž chystali teroristické útoky na britské půdě.
Čeští vojáci v Afghánistánu využívají nově bezpilotní letouny ScanEagle. Stroje za 200 milionů korun dostala armáda od Spojených států z fondu na boj proti terorismu, střežit mají leteckou základnu Bagrám. Dodávka obsahuje kromě 10 letadel také odpalovací a zachytávací zařízení a řídicí centrum.
Bezpilotních letadel, takzvaných dronů, v České republice přibývá. Jen za poslední rok vzrostl zájem o létající roboty téměř pětinásobně a podle prodejců by se měl letos jejich počet dokonce zdvojnásobit. Přístroje, kolem kterých se točí miliardový byznys, se stále častěji využívají ke komerčním účelům. V budoucnu by drony mohly nahradit i běžné lidské práce.
Jsou chirurgicky přesné, téměř bez chyb a civilních obětí. Tak americké úřady léta obhajovaly nasazení bezpilotních letadel proti teroristickým organizacím v Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemích. Argument dostal ale vážné trhliny poté, co Bílý dům přiznal, že v lednu zemřeli při úderu dronu dva civilisté, unesení humanitární pracovníci ze Spojených států a Itálie.
Polské železnice nasazují proti zlodějům bezpilotní letadla. Drony vybavené kamerami budou hlídat hlavně uhlí. Toho se totiž ztratí často i několik tun během jediné zastávky nákladního vlaku.
Na příměří na Ukrajině budou dohlížet bezpilotní letouny. O jejich nasazení informoval předseda OBSE Didier Burkhalter. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě pak o pomoc požádá i další členské země.
Americká internetová společnost Google úspěšně otestovala doručování zásilek pomocí bezpilotního letounu. Na podobném projektu pracuje i americká firma Amazon, která je největším internetovým prodejcem na světě. Stroje by měly být využitelné v medicíně a dopravě.
Velká Británie odmítá větší spolupráci Evropské unie v obraně. Lídři zemí osmadvacítky přitom měli na dnešním summitu schválit vývoj společných bezpilotních letounů nebo letadel umožňujících čerpání paliva za letu. Česko se na něm podílet chce.
Internetový obchodní dům Amazon testuje doručování zásilek pomocí bezpilotních letounů. Šéf společnosti to oznámil televizi CBS. Drony mají doručovat balíky lehčí dva a půl kilogramu. Ty tvoří většinu zásilek, které společnost odbavuje.
První neviditelné bezpilotní letadlo ve výzbroji Čínské lidové armády se nazývá Ostrý meč. Peking tak nadále modernizuje své ozbrojené síly, které v asijsko-pacifickém regionu budí stále větší obavy. Čína je po Spojených státech, Velké Británii a Evropské unii teprve čtvrtou mocností, která je schopná takovéto bezpilotní letadlo nasadit.
Při útoku bezpilotního letadla v Pákistánu zahynul šéf pákistánského hnutí Taliban Hakimulláh Mahsúd. S odvoláním na bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Mahsúdovu smrt už potvrdil i Taliban.
Američané ráno podnikli další bezpilotní nálet na předpokládané teroristy v Jemenu. Zahynulo nejméně šest lidí. Spojené státy zasahují v země na jihu Arabského poloostrova centrum teroristických plánů, které prý měly v uplynulých dnech mířit na americké diplomatické mise v muslimském světě.
4:22
|Igor Maňour, Klára Stejskalová, Helena Šulcová|Zprávy ze světa
Milionové škody si každoročně připisují dopravní podniky, železnice i další společnosti kvůli řádění sprejerů. Německé dráhy teď vytáhly do boje. Proti graffiti chtějí nasadit bezpilotní letouny.
Spojené státy zabily v posledních letech přinejmenším čtyři Američany při zásazích bezpilotních letounů. Připustil to ministr obrany Eric Holder v dopise Kongresu. Právě dnes má přitom americký prezident Barack Obama vysvětlovat v projevu k národu, proč je kontroverzní nasazení bezpilotních letounů důležitou součástí boje proti terorismu.