Boxerky byly loni diskvalifikovány v průběhu mistrovství světa pořádaném Mezinárodní boxerskou asociací (IBA) na základě blíže nespecifikovaných testů.
„Sportovní výkon je determinovaný více faktory než testosteronem,“ nesouhlasí sociolog Zdeněk Sloboda. „Stanovení pravidel a transparentní testování by situaci zlepšilo,“ říká lékař Dalibor Pastucha.
Mezinárodní boxerská asociace začala řídit box v roce 1946 a má zhruba 200 členských zemí. V jejím čele stojí kontroverzní Rus Umar Kremljov, s kterým vedou olympijští funkcionáři dlouhodobé spory.
Mezinárodní boxerská asociace oznámila, že vyplatí Italce Angele Cariniové, která na olympijských hrách v Paříži vzdala zápas s Alžířankou Imán Chalífovou, prémii 50 000 dolarů (1,2 milionu korun).
Sportovkyně, která v úvodním zápase vyhrála po pouhých 46 vteřinách, byla v minulém roce diskvalifikována mistrovství světa kvůli vyšším hodnotám testosteronu. S překážkami se potýkala již od dětství.
„Ten Tchajwanec – nebo Tchajka (Tchajwanka – pozn. red.) má vlasy nakrátko a opravdu vypadá jako kluk,“ myslí si o sportovkyni s vyšším testosteronem Marek Šimák, prezident České boxerské asociace.
Mezinárodní boxerská asociace IBA obě sportovkyně před mistrovstvím světa 2023 v Novém Dillí diskvalifikovala, protože neprošly testy pohlaví (gender eligibility tests).
Kvůli válce na Ukrajině chybí samozřejmě Rusko a Bělorusko. A také Kuba, která spadá do asociace IBA. I bez toho by ale bylo podle Žáčka složité Kubánce do Ústí dostat.
Bývalý šampion má na kontě 50 vítězství a šest porážek. Naposledy boxoval v roce 2020 s dalším veteránem Royem Jonesem v exhibici, která skončila remízou.
Úschovna a dobíjecí stanice pro skládací elektrokoloběžky má přimět uživatele k jejich parkování na určeném místě. Jedno zařízení je přímo v kampusu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.
Pokud bude nějaký sport, který teď v prioritizované skupině není, úspěšný na olympiádě, tak má velkou šanci, že se do ní dostane, uvádí předseda agentury Ondřej Šebek.
Na republikovém šampionátu v boxu v Ostravě získala stříbrnou medaili Natálie Poledníková. Její sestra Klára, která má za sebou silný příběh a vyléčila se z rakoviny, jí fandila z tribuny.
Britský profesionální boxer Tyson Fury by v září rád nastoupil do ringu proti krajanovi Anthonymu Joshuovi. Boxovat by měli na londýnském stadionu Wembley.
K zemím, bojkotujícím mistrovství světa v boxu, se připojila Ukrajina. Důvodem je start ruských a běloruských reprezentantů. Dříve neúčast ohlásili Švýcarsko, Nizozemsko, USA, Česko, Irsko a další.
„Užívám si to. Je neuvěřitelné, že jsem první, kdo vybojoval druhé místo na mistrovství Evropy. Ale doufám, že nás bude víc a že buď já, nebo někdo jiný přiveze to první místo,“ říká Bernardová.
IBA na svém webu v úterý 5. října oznámila, že ruští i běloruští boxeři mohou znovu nastupovat na turnajích v barvách svých zemí a v případě výhry zazní i jejich státní hymny.
„Uvidíte srdce, slávu a hodně úderů,“ láká fanoušky Amanda Serranová. „Momentálně jde o nejlepší boxerský zápas vůbec. Nejlepší proti nejlepší. Šampionka proti šampionce,“ dodává Katie Taylorová.
Třiatřicetiletý šampion zaznamenal 32. vítězství v profesionálním ringu, z něhož odchází neporažen. Před duelem avizoval, že tento duel bude jeho poslední.
V záplavě podpory z ruské strany je ale v menšině. Jako první sebral odvahu jeden z nejuznávanejších fotbalistů sborné Fedor Smolov. Na instagramu sdílel černý čtverec s popisem „Ne válce“.
Fury porazil Američana podruhé ze tří duelů. V prosinci 2018 jejich souboj neměl vítěze a Wilder tehdy mistrovský pás uhájil, vloni v únoru už Brit soupeře jasně předčil a stal se šampionem.
Bývalý profesionální šampion, jenž jako jediný získal mistrovské tituly v osmi různých váhových kategoriích, je ve své zemi senátorem a příští rok hodlá kandidovat v prezidentských volbách.