Dramatický snímek o útěku odbojové skupiny kolem Ctirada a Josefa Mašínových z komunistického Československa na Západ proměnil jen jednu z patnácti nominací.
Potvrdí sobotní vyhlášení Českých lvů přízeň dramatu o útěku bratrů Mašínů do Západního Berlína, nebo ho trumfne favorit českých kritiků, hororově laděná komedie Přišla v noci?
Je určitým paradoxem, že na 16. výročí bolševické revoluce se narodila žena s příjmením, které se velmi často objevuje v odborných statích i diskusích o protikomunistickém odboji - Zdena Mašínová.
Znala se rodina Mašínů s Miladou Horákovou? Plánovali bratři své činy dopředu? A jak vypadal útěk odbojové skupiny do Západního Berlína? Server iROZHLAS.cz srovnává film Tomáše Mašína s realitou.
Dokud nebyla k dispozici kniha Oty Rambouska Jenom ne strach, běžný občan toho o skupině bratrů Mašínů věděl pramálo. Případně jen z oficiální verze, že to byli banditi a sprostí vrazi.
Vnímání historie a peripetií odbojové skupiny bratří Mašínů je podle dokumentaristy Martina Vadase výrazně ovlivněno komunistickou propagandou. Ta se snažila vládnoucí garnituře zachovat tvář.
Film Bratři neselhává v dramatickém líčení útěku. Ale i velmi dramatické filmy dokážou nabídnout hutnější potravu pro přemýšlení, než je hrdost na nositelství odkazu, píše Pavel Sladký.
V říjnu 1953 se bratrům Mašínovým podařilo z Československa utéct, do Berlína s nimi dorazil i Milan Paumer. Doslova se tam prostříleli. Další členy jejich skupiny zadrželi komunisté.
Zatímco v novinách oslavovali Den československé armády jako svátek bratrství vojáků a všech pracujících v zemi, pětičlenná skupina v čele s bratry Mašíny v noci tajně přešla přes hranice do NDR.
„Byli to lidé ochotní se za jakoukoliv cenu postavit proti zločinnému komunistickému režimu,“ popisuje spisovatel Jiří Padevět Mašíny, kteří před 70 lety podnikli dramatický útěk do Západního Berlína.
Sedmdesát let nás dělí od doby, kdy se antikomunistická odbojová skupina bratří Mašínů probila z Československa přes východní Německo do Západního Berlína. A v jejich stopách zůstali mrtví.
Režisér Tomáš Mašín dokončil po deseti letech příprav film o Mašínech nazvaný Bratři. Jejich příběh podle něj rezonuje mužskou odvahou. Zároveň ale za ním vidí i hodně ženské statečnosti.
Film natočil režisér Tomáš Mašín, vzdálený příbuzný bratrů Mašínových. Snímek vypráví o období mezi lety 1950 a 1953, kdy režim rodině zabere majetky a mladí bratři se rozhodnou k odporu.
Rod Mašínů hospodařil na nejstarším statku v Lošanech od konce 17. století. Statek na počátku 50. let zabavili komunisté. Děti Josefa Mašína ho získaly zpět až v roce 2018.
Nejznámějšími představiteli ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu byli bratři Mašínové a jejich skupina. Těch, kdo se proti totalitě postavili se zbraní v ruce, ale bylo mnohem víc.
Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu. Magistrát původně exhumaci odmítl s tím, že není možná bez prověření možností, jak by proces probíhal.
Mašínová již v roce 1998 obdržela posmrtně Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Ministerstvo obrany již dříve udělilo vyznamenání také bratrům Ctiradovi a Josefu Mašínovi i jejich otci Josefovi.
Unie bezpečnostních složek si připomněla 65 let od úmrtí strážmistra Oldřicha Kašíka, kterého při svém útoku zabila skupina okolo bratrů Mašínových. Ta ho připravila o život v Chlumci nad Cidlinou v roce 1951 při přepadení stanice Sboru národní bezpečnosti.