„Nosí nám vodu. Každý den vyjdou ven a ptají se, jestli něco nepotřebujeme. Jsou vděční za to, že tady jsme,“ říká jeden z českých hasičů zasahujících ve Francii.
Podobný incident se opakoval už v říjnu, kdy Francie nakrátko zadržela britskou loď. Británie nedodržuje pobrexitová pravidla rybolovu i podle Evropské unie.
Ve francouzském Calais vznikla skoro po padesáti letech nová hranice mezi Evropskou unii a Velkou Británií. Ta od Nového roku není součástí celní unie a evropského vnitřního trhu.
Prostřednictvím Eurotunelu se odehrává 25 procent obchodní výměny mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Ročně se přes něj převeze zboží v hodnotě 140 miliard eur.
Yann Leriche, šéf společnosti Getlink, která provozuje Eurotunnel, řekl, že celní postupy bude zřejmě nutné vypilovat, nicméně je přesvědčen, že v následujících týdnech chaos nehrozí.
„Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa,“ reagovala na dohodu Sturgeonová na twitteru.
Prvním Čechoslovákem, který lamanšský průliv přeplaval, byl v roce 1971 František Venclovský z Lipníka nad Bečvou. Podařilo se mu to na druhý pokus v čase 15 hodin a 26 minut.
Dosud není jasné, jestli se Velká Británie dohodne na podmínkách brexitu s unijními zeměmi. To je přitom rozhodující i pro dopravu na obou stranách kanálu La Manche.
Přístav v Antverpách doufá, že by na brexitu mohl vydělat. Může totiž odbavit část nákladů z přetížených přístavů. Pro ostatní firmy je to zase příležitost přejít na kontejnerovou nákladní dopravu.
Francouzští policisté našli skupinu 15 migrantů v mrazáku řidičova kamionu nedaleko města Calais. Jiří Sagan se hájí tím, že o nich nevěděl a že mu migranti vlezli do návěsu, když zrovna spal.
Francouzský soud uložil 1,5 roku vězení českému řidiči, v jehož kamionu se počátkem července našlo 15 Iráčanů. Muž se může do čtvrtka odvolat, na právníky ale potřebuje 10 000 eur (zhruba 258 000 Kč).
V Calaiské úžině mezi Británií a Francií se v noci na sobotu srazila nákladní loď s plně naloženým tankerem. Nikdo z posádek obou plavidel není zraněn. Tanker ale musí být odtažen do přístavu.
FOTO UVNITŘ. Anglická policie z Cambridgeshire v sobotu zastavila kamion z České republiky 260 kilometrů od přístavu Dover. Řidič volal na tísňovou linku s podezřením, že jsou uvnitř kamionu další lidé. Z návěsu totiž slyšel podivné zvuky. Policie v něm pak našla tři Eritrejce, které řidič nevědomky dovezl až k městu Peterborough severně od Londýna. Černí pasažéři se do kamionu dostali zřejmě už ve Francii.
Na závěrečném večeru Prix Bohemia Radio v Arcibiskupském paláci v Olomouci převzali ocenění výherci ve třech soutěžních kategoriích, rozhodla odborná porota i studenti. O hlavní festivalové ceny tam soutěžilo 13 reportáží od autorů z pěti zemí, osm dokumentů a pět dramat.
Migranti se v neděli naposledy pomodlili v kostele v uprchlickém táboře u Calais. Informovala o tom agentura APOD. Improvizovaný kostel stejně jako zbytek tábora chtějí francouzské úřady co nejdřív vyklidit. Nedělní mše se účastnili hlavně migranti z Etiopie. Kromě kostela uprchlíci v táboře postavili provizorní mešitu, školy i obchody.
Francouzské úřady ve středu dokončily evakuaci migrantů z divoce vzniklého uprchlického tábora v Calais zvaného 'Džungle', ale mnoho jich v oblasti stejně zůstalo. Ze zhruba 6500 běženců, kteří měli být přestěhováni do jiných center, jich bylo nakonec převezeno přes 4400, upřesnila tamější prefektura.
Zhruba dva tisíce lidí odmítá opustit uprchlický tábor u Calais zvaný Džungle, který začaly včera vyklízet francouzské úřady. Nechtějí odejít z místa, odkud je to nejblíž do země, kam se všichni touží dostat - do Británie. Pro naprostou většinu z nich je to přitom zcela nesplnitelný cíl. Dál tak zůstávají v táboře na severu Francie a kromě nejisté budoucnosti se musí vyrovnávat i s klesajícími teplotami, na které mnozí nejsou vybaveni.
U francouzského Calais začalo vyklízení uprchlického tábora známého jako Džungle. Do konce týdne mají odejít všichni jeho obyvatelé. Zmizet mají i stovky provizorních přístřešků, stanů a karavanů, ve kterých dosud asi 7000 lidí bydlelo. Ne všichni ale s převezením do jiného zařízení souhlasí, řekli zpravodaji Českého rozhlasu.
Britský kamion na dálnici u francouzského Calais srazil dva eritrejské uprchlíky. Muž přišel o život, jeho přítelkyně utrpěla lehké zranění. Řidič z místa činu uprchl poté, co ho ostatní migranti po nehodě napadli. O incidentu pak informoval pohraniční policii u tunelu pod Lamanšským průlivem.
Navzdory zákazu protestovali v sobotu uprchlíci z provizorního tábora u Calais a jejich příznivci proti plánovanému uzavření tohoto tábora. Policie protest asi 250 lidí rozehnala.
Bezstarostný piknik běženců na hřbitově jako doklad toho, že „máme přijmout lidi, kteří námi opovrhují“. Sugestivně okomentovaná fotografie, kterou na Facebooku sdílelo na 25 tisíc lidí, znovu prokázala informační úskalí sociálních sítí.
Rozhořčení vzbudily množící se zprávy o dobrovolnících, kteří v uprchlické kolonii u Calais navazují kontroverzní sexuální vztahy s tamními obyvateli. Na problém upozornila bouřlivá internetová diskuse mezi samotnými dobrovolníky, kteří takové chování pranýřovali jako nepřípustné zneužívání lidí v nouzi. Vymýtit ho je však nesmírně těžké, ne-li nemožné, píše The Independent.
Ve městě Calais na severu Francie začala růst velká zeď. Ta má zabránit tomu, aby na projíždějící kamiony mířící do Británie naskakovali lidé z nedalekého uprchlického tábora. V Džungli, jak se táboru přezdívá, žije nyní asi deset tisíc lidí a většina z nich se chce dostat právě na ostrovy. Nejlépe dřív, než bude tábor zrušen a místo vyklizeno, což může přijít prakticky kdykoli.