Po útocích ukrajinských dronů a raket na základny na Ruskem anektovaném Krymu byla do Novorossijsku přemístěna část ruské černomořské flotily, na kterou nyní Ukrajinci dále cílí.
Ruská služba také prohlásila, že britské síly využívají Ukrajinu jako cvičnou plochu a že na ukrajinské vojáky pohlížejí jako na „materiál“ pro testování nových zbraní a taktik.
Ukrajincům se dosud podařilo zasáhnout a pravděpodobně potopit za pomocí námořních dronů tři ruské válečné lodě z Černomořské flotily. Naposledy takto zneškodnili v březnu hlídkovou loď Sergej Kotov.
Černé moře je pro Rusko strategická priorita. Tato tradice sahá až do dob carského Ruska, kdy se hovořilo o poloostrovu Krymu jako o důležité základně, která umožňuje ovládat okolní mořský prostor.
Ukrajina za dva roky, kdy se brání ruské vojenské agresi, potopila nebo vážně poškodila přibližně dvě desítky ruských válečných lodí. Likviduje je země, která nemá vlastní námořnictvo s flotilou lodí.
Ovládání dronů je podle Třináctky delikátní práce. „Hlavní je cítit dron. Pokud na to trochu víc šlápnete, můžete nad ním ztratit kontrolu. Řekl bych, že je to taková hodinářská práce,“ popsal.
Satelitní snímky ukazují, že velká část plavidel ruské Černomořské flotily už nekotví v Sevastopolu, ale v Novorossijsku v Krasnodarské oblasti. Velení tak reaguje na pokračující ostřelování Krymu.
Ivan Churs je podle listu The Guardian průzkumná loď ruské Černomořské flotily, podle ruského resortu obrany chrání plynovody Turkish Stream a Blue Stream.
Že invaze na Ukrajinu nevychází Rusku podle plánu, už musí být každému jasné, říká vojenský analytik Lukáš Dyčka. I tak ale podle něj musí Západ ukázat, že odezva na případný jaderný útok bude tvrdá.
Podle exilového vůdce krymských Tatarů Refata Čubarova narazil do budovy velení ruské Černomořské flotily bezpilotní letoun. Rusové ale tvrdí, že jej ještě před nárazem stačili sestřelit.
Některé zdroje uvedly, že by mohlo jít o loď Admiral Makarov, která je spolu se dvěma dalšími fregatami stejného typu ve službě ruské Černomořské flotily.
Ve čtvrtek večer ruské úřady informovaly, že se loď potopila. „Jak jsme oznámili už dříve, posádka lodi byla evakuována,“ uvedla Moskva. BBC podotýká, že v prohlášení resortu již chybí slovo „celá“.
Křižník Moskva se stal s délkou přes 186 metrů největší zničenou válečnou lodí při bojové akci od konce druhé světové války a největší ruskou válečnou lodí zničenou nepřítelem od roku 1941.
Ruská armáda také vrátí Ukrajině zabavenou vojenskou techniku. Ruské ministerstvo zahraničí také oznámilo ukrajinskému velvyslanectví v Moskvě, že ruší dohody o pronájmu sevastopolského přístavu i smlouvy upravující přítomnost Černomořské flotily na Krymu.
Bouřlivý průběh měla dopolední ratifikace dohody mezi Moskvou a Kyjevem o prodloužení pronájmu sevastopolského přístavu o dalších 25 let. Rusko používá Sevastopol jako základnu své černomořské flotily. Ukrajinská opozice ale s novou dohodou zásadně nesouhlasí.