Podle místních lidí izraelská armáda varovala před údery na oblast, která byla dříve označena za humanitární zónu, s příliš malým předstihem. Kvůli tomu se podle nich mnoho lidí dostalo pod palbu.
Třípatrová budova vypadala, jako kdyby byla rozříznuta napůl. Jedna část stála a druhá se zřítila, včetně velké plechové střechy. Poškozené silnice ztěžují přístup záchranným složkám k sutinám.
„V oblastech, které byly okupované a už nejsou, mají strach, že kdyby se Rusům podařilo postoupit a znovu oblast zabrat, budou mnohem tvrdší,“ říká analytička Tetiana Žukovová v rozhovoru.
Obvinění z převýchovy ukrajinských dětí jsou velmi vážná a vedla k vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina a dětskou ombudsmanku u mezinárodního trestního soudu.
U tábora Balata izraelská armáda spolu s tajnou službou Šin bet časně ráno zaútočila drony na auto, v němž podle ní jel šéf místní teroristické buňky Abdalláh abú Šalal a několik členů jeho skupiny.
Informovala o tom agentura AFP, která ke 113 zabitým z předchozí bilance z okresu Bokkos připočetla dalších zhruba 50 dalších obětí ze sousedního okresu Barkin Ladi.
„Pokud Červený kříž nenaplňuje své poslání poskytovat životně důležitou podporu a léky uneseným, tak nemá právo na existencí, a to je vše, co po Červeném kříži žádáme,“ uvedl šéf izraelské diplomacie.
V newyorské čtvrti Bronx se v pondělí zhroutily dvě stěny šestipatrového rohového domu z roku 1947. Podle hasičů nikdo nebyl zraněn, místo stále prohledávají.
Do Pásma Gazy v pondělí přijela předsedkyně Mezinárodního výboru Červeného kříže Mirjana Spoljaricová a vyzvala k ochraně civilistů podle mezinárodního práva a k neblokování humanitární pomoci.
Humanitární pomoc se do Gazy dostává z Egypta přes přechod Rafáh. První dodávky pomoci, kterou začal Hamás bezprecedentním brutálním útokem na izraelské pohraničí, povolil Izrael až 21. října.
„V Gaze žijí lidé, existuje občanská společnost, kultura, jsme lidské bytosti. Jsme ve vězení pod otevřeným nebem a chceme žít v míru,“ říká učitel Ziad Mekhoub.
Z horské enklávy, kterou nedávno po bleskové vojenské operaci ovládl Ázerbájdžán, uprchlo podle Jerevanu během několika dní přes 100 000 obyvatel, tedy kolem 80 procent odhadované populace.
Od středy v oblasti panuje příměří poté, co arménské separatistické jednotky fakticky kapitulovaly. V neděli Ázerbájdžán uvedl, že odzbrojování separatistů ve spolupráci s ruskými vojáky pokračuje.
Od povodní uplynul téměř týden. Šance, že se někoho živého pod rozpadlými budovami podaří najít, stále je. Mluvčí humanitárního úřadu OSN řekl, že pod sutinami přeživší stále jsou.
„Vrátil jsem se z Darná. Je to obrovské neštěstí. Všude leží těla – v moři, v údolí i pod budovami. 25 procent města je pryč,“ řekl agentuře Reuters telefonicky ministr civilního letectví.
22:34
Náhorní Karabach||Ondřej Čížek|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
Jediný příjezdový koridor do oblasti je už několik měsíců zablokovaný, což má zničující následky pro tamní obyvatele, kterým dochází zásoby. Podle zpráv karabašských Arménů je situace katastrofální.
Jeden z běloruských opozičních předáků už dříve v rozhovoru řekl, že ukrajinské děti, které jsou odváženy z okupovaných území a posílány do běloruských ozdravných táborů, se ne vždy vracejí.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže v sobotu spustila kampaň, jejímž cílem je upozornit na nebezpečí hrozící při koupání a vodních sportech.
Jejich zásahy možná znáte z filmů, ale psí vodní záchranáři působí i v jižních Čechách. Základnu mají v kempu Modřín u přehrady Lipno a vyjíždějí odtud, kam je potřeba.
Zničena byla část vybavení a nábytku. „V současné době probíhá odstraňování následků ostřelování, po kterém bude nemocnice obnovena v běžném provozu, ale na jiném místě,“ uvedla organizace.
Od soboty v Súdánu o moc bojuje polovojenská milice RSF a armáda. V Súdánu zemřelo kvůli nynějším bojům 270 lidí a zraněno jich bylo přes 2600, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace.
Súdánská armáda popřela, že by o příměří cokoli věděla. „Vstoupili jsme do kritické fáze a naše úsilí se zaměřuje na dosažení cílů na operační úrovni,“ uvedli podle agentury Reuters armádní činitelé.
Mezinárodní výbor Červeného kříže působí na obou stranách ukrajinské frontové linie. „Jako jediní máme mandát navštěvovat válečné zajatce,“ popsal pro iROZHLAS.cz mluvčí organizace Achille Després.