Žádné ‚neorganizované nájezdy, byť dobře míněné‘. Pro dobrovolníky je v první řadě důležitá registrace

Po zkáze povodní je v mnohých městech potřeba pomocné ruky. Neziskové organizace proto nabízí registrace dobrovolníkům. Následně jsou přesměrováni ke koordinátorům, kteří dávají další instrukce. Neregistrované dobrovolníky ale policie nikam nepustí – silnice jsou totiž nebezpečné, navíc by mohli způsobit i přetížení infrastruktury. iROZHLAS.cz zjistil, co má dobrovolník udělat od registrace po příjezd, aby vše proběhlo hladce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody v Jeseníku

Po zkáze povodní je v mnohých městech potřeba pomocné ruky. Neziskové organizace proto nabízí registrace dobrovolníkům. Dobrá vůle ale nestačí, k dobrovolnictví je třeba registrace | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejprve je důležité zjistit, která organizace působí v lokalitě, kde chci pomoci, popisuje Katarína Kijonková z organizace Adra, která zajišťuje pomoc po povodních třeba v Krnově, Ostravě na Nové Vsi nebo Bohumíně.

OBRAZEM: Po velké vodě zbyla zkáza. Na Jesenicku sčítají škody a uklízejí, co se dá

Číst článek

„Každá ta neziskovka operuje nějakým způsobem. V daném území se vždy dobrovolníci přihlašují přes registrační formuláře, které jsou na webových stránkách,“ řekla mluvčí dobrovolnického centra Adra Katarína Kijonková.

Jednotlivé dny a místa, kdy pojede pomáhat, si následně musí dobrovolník vybrat v něčem, jako je kalendář akcí. „To jsou konkrétní termíny, kde v tuto chvíli hledáme dobrovolníky. U konkrétních dnů je dokonce zobrazeno, kolik tam zbývá volných míst.“

Podobný systém má i organizace Český červený kříž, která působí v Olomouckém kraji společně s dalšími třemi organizacemi. Neregistrované dobrovolníky by bylo komplikované organizovat.

Bez registrace vás nepustí

Nejdřív zachránit lidi, potom cesty. Na Jesenicku je i hasičská jednotka vybavená na živelní pohromy

Číst článek

„Potřebujeme, aby lidé nenajížděli bez registrace, aby pomoc byla koordinovaná. Opravdu to nejde dělat na vlastní pěst,“ řekla Radiožurnálu mluvčí olomouckých hasičů Lucie Balážová.

Na území se podle mluvčí kanceláře hejtmana Olomouckého kraje Vladimíry Hacsikové pohybuje 240 kusů vojenské, těžké techniky a hasičské techniky, silnice jsou nebezpečné, poškozené a probíhají jejich prohlídky.

Pokud by na místo přijely tisíce dobrovolníků, organizace by byla „opravdu komplikovaná“. „Proto bylo rozhodnuto v rámci krizového štábu ve spolupráci s hasiči a policií, že vstoupit na území mohou pouze některé osoby,“ vysvětluje mluvčí Hacsiková.

„Rozhodnutí o omezení vstupu na to území vzniklo na základě komunikace v rámci krizového štábu, ve kterém jsou kromě hejtmana Olomouckého kraje jak ředitel krajských policistů, tak ředitel krajských hasičů. V rámci štábu všech členů panovala shoda,“ říká Hacsiková.

Kdo může vstoupit do obce Jeseník:

  • Registrovaní dobrovolníci,
  • osoby s trvalým pobytem na území obce s rozšířenou působností Jeseník,
  • osoby vlastnící nemovitost, provozovnu, nájemci nemovitosti v území vymezeném tímto rozhodnutím,
  • rodinní příslušníci osob s trvalým pobytem na území obce s rozšířenou působností Jeseník,
  • rodinní příslušníci nájemců nemovitostí v území vymezeném tímto rozhodnutím,
  • příslušníci ozbrojených sil, bezpečnostních sborů, složek integrovaného záchranného systému, pracovníků orgánů krizového řízení, kteří se podílejí na řešení krizové situace,
  • havarijní služby provádějící nezbytné práce,
  • osoby vykonávající zaměstnání v území vymezeném tímto rozhodnutím,
  • osoby směřující do území za účelem výkonu veřejné správy,
  • osoby využívající služby ubytovacích zařízení v území vymezeném tímto rozhodnutím,
  • osoby vykonávající činnosti spojené se zajištěním voleb,
  • pracovníci médií,
  • další osoby dle schválení Krizového štábu obce s rozšířenou působností Jeseník nebo štábu velitele zásahu.

„Systém má předcházet neorganizovaným nájezdům, dobře míněným, ale vlastně neprospěšným. Proto se stanovuje limit dobrovolníků, tisíc lidí na víkend. Rozdělilo mezi organizace a každá zaregistruje přidělený počet,“ uvedl ředitel Českého červeného kříže Marek Jukl.

Oblasti vybírají organizace na základě oblastních monitoringů i přímo v domácnostech. „V současné chvíli hledáme ty dobrovolníky, kteří jsou co nejblíže dané lokalitě, protože ubytovací kapacity jsou ještě omezené cesty v oblastech poškozené. Prosíme, ať ještě v tuto chvíli registrují lidé, kteří jsou co nejblíže té lokalitě,“ vysvětlila Kijonková. 

Vyčkat na potvrzení 

2:59

‚Dobrý den, můžu vám nějak pomoct?‘ Do povodní zasažených měst dorazili dobrovolníci

Číst článek

Po úspěšné registraci a přihlášení ke konkrétnímu dnu se čeká na potvrzovací zprávu od organizace. Ta kontaktuje různě, třeba Adra využívá SMS nebo e-mail. Zpráva obsahuje podrobné informace o tom, co s sebou, kam přesně jet a další případné informace.

Některé informace, jako ubytování, strava a typ práce jsou dostupné i u konkrétních míst na stránkách. „Když si rozkliknu třeba Krnov, je tu hned popsáno, že se bude jednat o manuální výpomoc v terénu, vezměte si sebou gumáky nebo pevnou obuv, případně i nářadí, lopatu, rukavice,“ popsala Kijonková.

„Na místě budou případy individuálně posuzovat hlídky, které budou na checkpointech,“ říká Hacsiková. Po příjezdu na místo je pak potřeba kontaktovat koordinátora, ten se bude nacházet na ve zprávě blíže specifikovaném místě někde v lokalitě.

„Každému je přidělen nějaký úsek, nějaký úkol a dobrovolník bude přesně vidět, pod koho spadá, na koho se má obracet a co má dělat, což je samozřejmě v tuto chvíli je úplně nejlepší, co může být,“ řekla mluvčí olomouckých hasičů Lucie Balážová.

Jakub Jirásek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme