Proč Světová zdravotnická organizace varuje před šířením viru mpox, tzv. opičích neštovic? Jaké nebezpečí hrozí v Evropě? Na co si dát pozor při cestách do afrických zemí?
Na jaře by se mohla otevřít mezinárodní odborná debata, jestli bude u covidu-19 nutná izolace. Podle předsedy České vakcinologické společnosti se ale Evropa na jednom řešení nedomluví.
U vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna by se měl rozestup zkrátit na pět měsíců. Podpůrná dávka vakcíny Johnson & Johnson se bude očkovat už po dvou měsících.
„Myšlenkou je zapojit do skupiny lidi z různého spektra, aby byli pohromadě a abychom dávali dohromady jednotné názory a nebyla tady roztříštěnost,“ řekl Radiožurnálu Roman Chlíbek.
Evropská léková agentura dosud povolila používat látky od firem Pfizer a BioNTech pro všechny od 12 let. Společnosti nyní oznámily, že požádají o schválení své vakcíny i pro děti od pěti do 11 let.
„Jsou vakcíny, které mají účinnost 99 procent, nicméně kandidátní vakcíny proti covidu-19 prokazovaly i nižší hodnoty. Z mého pohledu je 90 procent skvělá zpráva,“ říká epidemiolog Roman Chlíbek.
Od ledna Státní zdravotní ústav eviduje přes 760 případů, to je víc než za celý loňský rok. Letos by tak nemocných mohlo být podle odhadů epidemiologů nejmíň tisíc.
Nemocných spalničkami je letos už 182, kdežto loni jich bylo 142. Odborníci upozorňují, že mezi nemocnými byla i řada neočkovaných dětí, ačkoli je očkování proti spalničkám povinné.
Státní ústav pro kontrolu léčiv ročně eviduje asi tisícovku hlášení na nežádoucí účinky očkování. Výjimečně může způsobit i vážné zdravotní následky. Odškodnění se teď rodiny domáhají jen těžko.