Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
Následující dny budou v Česku se zataženým nebo oblačným nebem a s přeháňkami a deštěm. Teploty mohou ve čtvrtek a pátek ještě stoupat i nad 20 stupňů Celsia.
Lužnice u Soběslavi je na druhém povodňovém stupni. Mimo Jihočeský kraj platil v úterý ráno první stupeň na Vltavě v Praze Chuchli. Na běžnou úroveň by zde měla hladina klesnout dopoledne.
Povodňové stupně evidoval ústav v neděli před 11.00 už jen na 11 místech v Česku. V pondělí 16. září ráno, když místy ještě přetrvávaly deště, byl povodňový stav na více než dvou stovkách míst.
Odtok z rybníku Rožmberk na Jindřichohradecku se zvýšil, ale do rybníka zatím stále více vody přitéká a jeho hladina stoupá. Řeka by mohla ohrozit některá obce a města, která na ní leží.
„Hladiny většiny toků jsou na poklesu. V důsledku dotoku slabě stoupá dolní Labe pod soutokem s Vltavou. Velmi slabě klesá střední a dolní tok Moravy,“ uvedli meteorologové.
Hydrologové evidují k úternímu ránu povodňový stupeň na zhruba 150 místech. Města začínají sčítat škody. Voda se s výjimkou jižních Čech přesunuje z horních na střední, dolní toky.
„Kde jsme takové srážkové úhrny nepredikovali, tak to je Frýdecko-Místecko a Ostravsko,“ přiznává ředitel ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Marek Rieder.
„Po kulminaci řeky Bečvy jsme byli s kolegy na krátkou prohlídku těch hrází, kde voda v noci začala mírně prosakovat. Měli jsme obavy,“ říká starosta Troubek Martin Frgal
Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde se evakuují stovky lidí včetně pacientů některých nemocnic. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí.
V sobotu dopoledne byl některý z povodňových stupňů zhruba na 170 místech. Třetí stupeň byl na téměř 40 místech. Pro nejaktuálnější informace poslouchejte vysílání Českého rozhlasu a Zelenou vlnu.
Některý ze tří povodňových stupňů platil v 5 ráno na 123 místech, zatímco před půlnocí jich bylo 80. Hladiny toků mají podle meteorologů nadále stoupat během noci a o víkendu.
V Česku má během pátku dál vytrvale pršet, srážky mohou být extrémní. Na většině území hrozí záplavy. K večeru situaci zkomplikuje silný vítr, který může mít v nárazech okolo 100 kilometrů za hodinu.
Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní srážky a záplavy o části Vysočiny či jižní část Šumavy. Intenzivní déšť se oproti předchozí prognóze dostane od pátku víc na západ na Ústecko a Plzeňsko.
Za poslední den na území Česka napadlo zatím jen deset milimetrů srážek, během dne může především na východě napršet až 40 milimetrů, v Jeseníkách až 50 milimetrů. Hasiči nabádají k opatrnosti.
Nejvážnější povodňová situace nastane na řekách, které odvodňují Jeseníky a další horské oblasti na severovýchodě země. Některé řeky o víkendu výrazně překročí třetí stupeň povodňové aktivity.
Povodí Vltavy a Moravy odpouštějí vodu z vybraných nádrží s ohledem na aktuální situaci na vodních tocích. Další opatření hodlají koordinovat s předpověďmi meteorologů.