Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy příštího týdne.
Nejteplejším dnem v následujícím týdnu bude zřejmě pátek, kdy bude jasno až polojasno. Ráno se místy objeví mlhy. Noční teploty v Čechách klesnou k nule, na Moravě budou kolem plus tří stupňů.
Začátek týdne bude v Česku převážně oblačný. Po přechodném ochlazení se na víkend oteplí. Polojasnou až jasnou oblohu z druhé poloviny pracovního týdne ale opět vystřídá oblačnost.
Úvod letošního astronomického jara byl teplý zejména v Čechách, kde odpolední teploty vystupovaly na 13 až 17 stupňů Celsia. Na východě Česka bylo chladněji.
Čtvrtek a pátek budou ještě slunečné s nejvyššími odpoledními teplotami většinou od 11 do 15 stupňů. Během soboty se obloha začne zatahovat, dorazí dešťové přeháňky.
Slabé sněhové přeháňky se v pondělí mohou objevit i v nížinách, sníh vydrží ale jen na horách. Teploty nepřekročí tři stupně Celsia, kvůli větru ale bude pocitová teplota o pět i více stupňů nižší.
Obloha v Česku bude převážně zatažená, slunce se může ukázat až v neděli. V pátek ráno se může objevit náledí. Na počátku příštího týdne bude polojasno a v noci i pod nulou.
V úterý bude oblačno až zataženo, přechodně i polojasno, ojediněle se objeví slabý déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 12 až 16 stupni Celsia.
Koncentrace prachu v atmosféře není vysoká, ale stačí na to, aby obloha získala mírně zakalený vzhled do bíla. Největší koncentrace by prach měl v Česku dosáhnout v pondělí, uvedli meteorologové.
„Zatím to vypadá, že rekordy byly překonány na zhruba polovině stanic, konkrétně na 86 ze 169 stanic měřících minimálně 30 let,“ uvedla Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu.
Po mrazivé noci na čtvrtek se teploty přes den budou pohybovat lehce nad nulou. V pátek se obloha zatáhne, ojediněle meteorologové očekávají slabý mrznoucí déšť. Na západě Čech se může tvořit ledovka.
Varování před sněhem s nízkým stupněm rizika platí od středečních 15.00 do čtvrtečních 18.00. A to pro Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a také pro severní Plzeňsko a severozápad středních Čech.
Varování s nízkým stupněm nebezpečí bude platit od středečních 18.00 v Jihočeském a Plzeňském kraji a v části středních Čech. Později může ledovka vznikat na Vysočině a na západě Jihomoravského kraje.
Nejvyšší teplotu v pondělí meteorologové naměřili ve Vimperku na Prachaticku. Pondělní maximum 14,1 stupně Celsia tam překonalo dosavadní rekord 11,7 stupně z roku 2016.
Ani víkend zřejmě nebude slunečný. Podle předpovědi má být oblačno až zataženo, v závěru i polojasno. Zejména na horách může občas sněžit, v nížinách budou srážky dešťové nebo smíšené
Zmíněný úkaz na obloze vědci označují jako cavum. Aby bezoblačná mezera vznikla, musí se v určité výšce s teplotou pod bodem mrazu nacházet tenká vrstva oblačnosti tvořená kapičkami podchlazené vody.
Výstraha před náledím s nízkým stupněm nebezpečí platí pro celé území ČR od pondělních 17.00 do úterních 10.00. Starším nebo méně mobilním lidem doporučili meteorologové omezit vycházení ven.
V horských oblastech na severovýchodě a východě se v pondělí mohou tvořit sněhové jazyky a místy i závěje. V úterý a ve středu se v mrznoucích srážkách ojediněle objeví ledovka.
Na českých horách intenzivně sněží. Do sobotního rána napadlo v Jizerských horách a Krkonoších až 25 centimetrů prachového sněhu, dalších až 25 může ještě napadnout.
„Zatímco na více než deseti stanicích měřících aspoň 30 let byla naměřena dosud nejvyšší teplota k datu 9. ledna, na jiných stanicích byly teploty výrazně nižší,“ uvedli meteorologové.
V neděli přejde přes Česko od jihozápadu teplá fronta. Spolu s ale také místo sněžení déšť, který se může změnit v ledovku. Ta může podle meteorologů vydržet až do pondělního rána.
„Až většinová společnost přijme, že se něco děje a není možný stále jezdit do lyžařských středisek a zasněžovat kopce, protože počasí tady už na to nebude vhodné. Tak to bude první krok,“ říká Rieder.
Nejlepší stav ovzduší za pět let po silvestrovské půlnoci v Brně může být podle meteorologů dán jak nižší intenzitou odpalování pyrotechniky, tak zejména meteorologickými a rozptylovými podmínkami.