V noci na neděli se v Česku silně ochladí, teploty klesnou pod nulu. Mráz je hrozbou pro ovocnáře
V Česku se během soboty citelně ochladilo, v neděli k ránu teploty klesnou až na čtyři stupně pod nulu. Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky. Příznivější by měla být situace na Moravě a ve Slezsku, kde má víc foukat a bude zatažená obloha. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) to v sobotu večer uvedl na síti X.
Kritická bude podle meteorologů i noc na pondělí, která může být na některých místech ještě chladnější.
„Relativně lepší situace s ohledem na kvetoucí stromy by mohla být hlavně na Moravě a ve Slezsku, kde bude výrazněji foukat a čekáme i více oblačnosti,“ napsali meteorologové.
I v noci na pondělí budou teploty klesat pod bod mrazu, ale už nebude foukat. „Takže tam, kde bude oblačnosti málo, mohou teploty klesat dokonce až k minus šesti stupňům Celsia. V noci na pondělí je opět pravděpodobnější větší množství oblačnosti na Moravě a ve Slezsku, naopak méně v Čechách, hlavně v západní polovině Čech,“ konstatoval Český hydrometeorologický ústav.
V obou nocích bude záležet na množství oblačnosti a větru. „Teploty tak mohou být lokálně velmi rozdílné,“ dodali meteorologové.
Šéf ovocnářů: Nervozita z mrznutí stromů teprve začíná. Problém je, že vykvétají o tři týdny dříve
Číst článek
Každoroční jarní mrazíky jsou jednou z největších hrozeb pro české ovocnářství. Pěstitele trápí jarní mrazy v posledních letech opakovaně. Loni zmrzlo téměř všechno ovoce v Čechách, na Moravě byla situace jen o něco lepší, ne však dobrá. Větší pravděpodobnost poškození kvetoucích stromů jarními mrazy se podle meteorologů zvyšuje s postupujícími klimatickými změnami.
Pěstitelé a zahrádkáři se snaží zničení úrody jarními mrazy bránit zakrytím porostů netkanou textilií, zadýmováním sadů nebo využitím přenosných ohřívačů, často ale marně.