V nových pasech je totiž text prvního verše básně „Aká si mi krásna“, jejímž autorem je slovenský básník a překladatel Peter Dobroslav Bella. To byl bratr Šimečkova praprapradědečka z matčiny strany.
Cestovní doklad už není na počkání. Rychlý pas nově dostanete až za šest dnů za více než dvojnásobný příplatek. Letos totiž začaly platit novinky ve vydávání cestovních dokladů. Spolu s blížícím se začátkem dovolených a prázdnin se na úřadech navíc prodlužují fronty se žádostmi o vydání pasu. Situace se v jednotlivých městech liší. Někde si lidé počkají až hodinu. Řada míst nabízí i internetovou rezervaci termínu.
Středa 23. prosince je posledním dnem letošního roku, kdy je ještě možné požádat o nový občanský průkaz nebo pas. Kvůli odstávce softwaru na správu dokladů se v příštím týdnu nebudou přijímat žádosti o nové průkazy. Lidé si nebudou moci převzít ani ty hotové. Podle mluvčí ministerstva vnitra Martiny Němcové přitom ještě desítky tisíc lidí nestihly vyměnit průkazy, kterým platnost končí.
Francie ode dneška obnovuje kontroly na hranicích. Bojí se o bezpečnost během klimatického summitu. Kontroly se týkají hraničních přechodů s Německem, Itálií, Belgií a dalšími sousedními státy.
Dva týdny před začátkem letních prázdnin praskají úřady vydávající pasy ve švech. Lidé na poslední chvíli žádají o vydání cestovních dokladů a úředníci jsou zavaleni žádostmi i stížnostmi.
Mimořádnou pracovní sobotu dnes zažívají úředníci v některých středočeských městech. Přijímají žádosti o dětské cestovní pasy, které musí mít od července každý, tedy i kojenci. Otevřené jsou úřady například v Kladně, Kolíně nebo ve Slaném.
Mimořádný zájem o cestovní doklady pro děti donutil hodonínskou radnici začít úřadovat také v sobotu. Už od 26. června totiž nebudou moci děti cestovat do zahraničí jen díky zápisu v pasu anebo v občanském průkazu rodiče. Právě v Hodoníně přestaly obvyklé úřední hodiny stačit, a tak budou doklady vydávat mimořádně i dnes dopoledne.
Rodiče, kteří chtějí se svými dětmi cestovat do zahraničí a nemají je zapsané v cestovním dokladu, to musí stihnout do konce června. Je to poslední termín, kdy se v zápisu dají udělat změny. Od 1. července pak už budou muset mít i děti mladší 10 let vlastní cestovní pas. Zapisování dětí ruší novela zákona o cestovních dokladech, která vychází z nařízení Evropské unie. Změna je závazná pro celou sedmadvacítku.
Ve zrychleném řízení dnes odhlasovala novelu příslušného zákona Poslanecká sněmovna. Úřady by měly časem přestat zapisovat děti do pasů rodičů. Pokud normu odsouhlasí Senát a podepíše prezident.
Nové pasy s otisky prstů se pravděpodobně začnou vydávat až od roku 2009. Poslanci dnes totiž definitivně schválili posunutí termínu z letošního 1. května na 1. dubna příštího roku. Návrh posoudí ještě Senát a prezident.
Německá policie by měla získat přístup k pasovým fotografiím občanů. Požaduje to spolková vláda, která tak chce zlepšit boj se zločinem. Opatření se týká lidí s novými biometrickými pasy.
O tom, jestli děti do deseti let budou ještě letos cestovat bez vlastního cestovního pasu, by dnes měli poprvé rozhodovat poslanci. Ministr vnitra Ivan Langer totiž prosazuje, aby takto malé děti jezdily do ciziny jen zapsané do cestovního dokladu svých rodičů. Koaliční kabinet požádal o zrychlené schválení této normy, otázkou ale je, zda mu v tom opozice vyhoví.
Od září nahrazují původní cestovní doklady biometrické pasy. Obsahují digitální fotografii, podpis a v budoucnu přibudou také otisky našich prstů. Nové typy pasů mají zajistit větší bezpečnost cestovních dokladů. Zařídit si je můžeme pouze v místě trvalého bydliště a za tento pas zaplatíme 600 korun.
Spojené státy už přešly na vydávání elektronických pasů. Americká administrativa také bude požadovat, aby cestovní doklady s elektronickým čipem vydávaly i země, které mají s USA bezvízový styk. O tento režim usiluje i Česko.
Od konce příštího srpna se začnou vydávat nové cestovní pasy s biometrickými údaji. Součástí pasu bude mikročip, do kterého bude zanesena přesná podoba obličeje držitele pasu. Biometrické údaje v cestovních dokladech jsou požadavkem Spojených států. Bez nich by nemohli občané některých zemí Evropské unie cestovat do USA bez víz. V případě České republiky je to jedna z podmínek pro budoucí zavedení bezvízového styku.
Bílý dům slíbil, že prezident George Bush povede příští týden na Slovensku diskuse také o vízech. Nový národně bezpečnostní poradce prezidenta Bushe Stephen Hadley na tiskové konferenci v Bílém domě prohlásil, že tak, jako došlo k pokroku nedávno při návštěvě polského prezidenta Kwasniewského, podobná cesta ke zrušení víz má být k dispozici pro další země střední a východní Evropy.
Americké ministerstvo zahraničí se poté, co vydalo nařízení ostatním státům, zaměřilo i na vlastní cestovní pasy. Podle listu Washington Post se je chystá vybavit čipy, díky kterým může počítač porovnat různé snímky tváře. Podle odborníků ale může takovéto porovnávání vést k chybám.
Také pro zákazníky cestovních kanceláří v sousedním Polsku není novinkou, že by měli věnovat výběru toho, s kým se do zahraničí na dovolenou vydají velkou pozornost. I v Polsku mají zkušenosti s krachy cestovních kanceláří a s peripetiemi spojenými s návratem turistů, o které se kancelář v cizině nepostarala.
|Stanislav Vintr, Pavla Dluhoschová, Marika Táborská|Zprávy z domova
Víza pro cestu do Spojených států se ode dneška vydávají podle přísnějších podmínek. Americké velvyslanectví v Praze totiž zavedlo nový režim v podávání a vyřizování žádostí o povolení vstupu do země. Prakticky všichni žadatelé budou muset absolvovat pohovor s konzulárním úředníkem.