„V přilehlé zahradě vybudujeme letní posezení a dětské hřiště, vše veřejně přístupné z parku. Horní část domu dočasně poslouží jako kancelář Nadace,” popsala ředitelka Nadace rodiny Vlčkových.
Za plechovým plotem chřadne neúhledná zahrada, obklopuje starý dvoupatrový dům. Zašedlou kostku, která musela před sto lety v malých Hrušovanech u Brna působit jako UFO.
Odpadky, plevel a ocelové podpěry zabraňující možnému ohrožení lidí. Tak víc než rok vypadá stanice metra Budějovická a její okolí. Rýsují se plány na změnu?
Stát chce změnit pravidla pro péči o kulturně cenné stavby. Připravovaný zákon navrhuje posílit pravomoci úředníků. Mohli by účinněji zakročit proti majitelům, kteří nechávají chátrat budovy pod památkovou ochranou. Návrh normy ale budí rozpaky. Proti jsou vlastníci domů i komora architektů.
V Polici nad Metují stojí přímo proti základní škole dům v dezolátním stavu. Nemá okapy a voda tak ničí majetek sousedům, chybějící kanalizace navíc ohrožuje samotné obyvatele. Výkaly ze záchodů totiž končí ve sklepě.
Bývalý středočeský hejtman David Rath měl s buštěhradským zámkem velké plány. Chtěl ho za evropské peníze opravit a udělat z něj kladenskou obdobu Žofínského paláce. Z ambiciózní vize ale brzy sešlo. V květnu 2012 Davida Ratha kvůli zakázce na opravu zámku zadržela policie. Od té doby se městu podařilo zrekonstruovat jen západní křídlo, kde od prosince sídlí městský úřad. Zbytek stavby včetně zabedněného hlavního vchodu s barokními sochami chátrá.
Zchátralý pivovar naproti nádraží v Roudnici nad Labem by měl obyvatelům i turistům sloužit především jako kulturně-společenské centrum. Letos by měl mít hotovou provizorní střechu, pak bude vysychat. Přesto už teď město připravuje možnosti dalšího využití.
Zámek v Hnojníku na Frýdecko-místecku nezadržitelně chátrá. Ze zadní strany budovy jsou vykopnuté dveře, na mnoha místech chybí okna a přístupu do areálu už nebrání ani oplocení. Dvě brány totiž nedávno někdo ukradl. Od roku 2010 vlastní národní kulturní památku španělský investor, vůbec se o ni ale nestará. Zatím nedbá ani na nařízení úřadů. V obci už přestávají věřit, že se zámek podaří zachránit.
Stará šachta nebo opuštěná továrna na okraji obce - tak si běžný člověk představí budovu, která může být pro okolí ekologickou zátěží. V Rychvaldu na Karvinsku mají takový objekt uprostřed města a místním už dochází trpělivost. Radní proto dnes budou řešit, co dál s mazutovou kotelnou podniknou.
Chátrající budova předzámčí v Jevišovicích na Znojemsku by se mohla proměnit v důstojné muzeum. Národní kulturní památka pod majestátním, předloni opraveným zámkem připomíná v nejmenším městě na jižní Moravě spíš ruinu. Kromě střechy je ve velmi žalostném stavu.
V Rychvaldě na Karvinsku se rozhodli podat mladým a sociálně potřebným pomocnou ruku. Požádali o dotace, něco přidali z městské pokladny a nevyužitý objekt v centru přestavěli za devět miliónů korun na malé byty s podporovanou činží, do kterých se už teď stěhují noví nájemníci.
V památkově chráněných částech Prahy přibývá domů, které nechávají vlastníci záměrně zchátrat. Na místě zdevastovaných historických skvostů vznikají moderní sídla různé architektonické úrovně.