„Já jsem si tam uvědomil, že řada problémů, které řešíme tady, jsou absolutní nesmysly a malichernosti. Tam jsem skutečně viděl jádro naší práce, snažili jsme se zachránit lidi .“
„Nemocná ploténka je taková roztříštěná a hodně poškozená. Proto neplní ani funkci tlumiče. Má umožňovat hybnost páteřního segmentu. Tato neumožňovala ani jedno,“ vysvětluje neurochirurg.
Expertní sonografisté běžně pomáhají lékařům na sále. „Pomocí ultrazvuku naviguju chirurgy, aby neudělali příliš velký řez a cíleně hledali schovanou uzlinu v břišní dutině,“ popisuje sonografistka.
Přesně před 60 lety lékaři v tehdejším Československu poprvé transplantovali ledvinu. Na tu dobu přelomovou operaci provedli odborníci ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.
Prokuratura v severopolském Gdaňsku obžalovala chirurga-onkologa kvůli podezření, že během onkologických vyšetření v letech 2006 až 2017 sexuálně obtěžoval 88 pacientek.
Co poslouchají chirurgové na sále? Když hrál metal, operace šly svižně, popisuje lékař. „Hlavní operatér rozhoduje o žánru, asistenti mají smůlu,” dodává.
Ve věku 83 let ve čtvrtek zemřel chirurg Vladimír Kočandrle. V roce 1984 vedl tým, který jako první v tehdejším Československu provedl úspěšnou transplantaci srdce. O úmrtí lékaře a dlouholetého ředitele pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) informoval Kočandrleho syn.