Ultrazvuk nyní používají k diagnostice, ale také při plánování léčby. Sonograf pomáhá lékařům i na sále

Odhalí i ty nejmenší detaily a pomáhá tak lékařům v diagnostice i léčbě gynekologických nádorů. Řeč je o expertním ultrazvuku, který je pro zobrazení pánve stále tou nejvhodnější metodou. V Onkogynekologickém centru U Apolináře v Praze je důkladné vyšetření v sonografické ambulanci nezbytnou součástí léčby.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonografistka Daniela Fischerová

Sonografistka Daniela Fischerová | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

„Pět let jsem chodila každý rok na kontrolu,“ popisuje paní Zdeňka. Kvůli rakovině děložního hrdla podstoupila před osmi lety ozařování pánve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ultrazvuk odhalí i ty nejmenší detaily a pomáhá tak lékařům v diagnostice i léčbě gynekologických nádorů.

Na kontrole se nyní od sonografistky Daniely Fischerové z Centra onkogynekologického expertního ultrazvuku Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze dozvídá, že má patrně další nádor, tentokrát na vaječníku.

„Po radioterapii pánve se snažíme operaci spíše vyhnout, v tomto případě k ní ale budeme muset přistoupit,“ popisuje Fischerové.

Expertní ultrazvuk, pomocí kterého lékařka pacientku vyšetřuje, má hned několik sond. Protože se pacientka v dětství léčila s lymfomovým onemocněním, zajímají expertní sonografistku ještě uzliny pod paží.

Jedna z uzlin se lékařce nezdá, volá proto do ordinace onkogynekologa Romana Kociána, aby pacientce provedl biopsii uzliny.

3:28

Přesné zobrazení mozku. Holografický endoskop vědců z Brna umí zachytit i komunikaci neuronů

Číst článek

Lékař informuje pacientku o tom, že místo odběru nejprve umrtví a pak do něj střelí speciální jehlou. Při zákroku se řídí tím, co vidí na ultrazvuku.

Vše v jednom centru

Díky odebrání malého vzorku tkáně se pacientka se k případné léčbě dostane rychleji. „Nemusíme ji posílat za dalším specialistou, například intervenčním radiologem. Celou diagnostiku a následnou léčbu podstupuje v našem centru, což je velmi důležité pro její pohodu a psychický komfort,“ vysvětluje Kocián.

Pacientky se závažnějšími nálezy se v sonografické ambulanci střídají po celý den. Biopsii tu provádějí několikrát denně.

„Pacientku začínáme léčit prakticky třetí den od doby, co k nám přijde. Vše vyřešíme do jednoho dne a do 48 hodin můžeme začít léčbu,“ uvádí sonografistka.

Expertní sonografisté běžně pomáhají lékařům také na sále. Sonografistka Fischerová v této oblasti školí lékaře z celého světa.

2:20

Při cévní mozkové příhodě rozhodují minuty. Léčbu v kladenské nemocnici urychluje umělá inteligence

Číst článek

„Na operačním sále naviguji pomocí ultrazvuku chirurgy, aby neudělali příliš velký řez, ale pouze malý a cíleně hledali schovanou uzlinu v břišní dutině,“ popisuje.    

Ultrazvuk je nezbytnou součástí práce gynekologického onkologa. „Jeho dostupnost, rychlost a srozumitelnost je velmi podstatná,“ chválí metodu, která je v rukou zkušeného sonografisty velmi přesná, onkogynekolog Kocián.

„Jako chirurgové poté víme, jak bude při operaci pánev či břicho vypadat. Spolupráce gynekologického onkologa, onkochirurga a expertního sonografisty je skvělá,“ doplňuje.

„I když nejsme u operace, těší náš, když kolegové po několikahodinové operaci přijdou ze sálu a řeknou, že díky tomu, jak jsme jim vše popsali, mohli operovat i se zavřenýma očima,“ dodává lékařka Daniela Fischerová.

Některým z onkogynekologických nádorů ročně onemocní v Česku podle dat Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku 4000 žen a ultrazvuk u nich pomáhá plánovat léčbu.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme