Rok 2022 byl pro Nejvyšší soud Spojených států turbulentní. Odbornice na ústavní právo Kate Shawová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz říká, že se ale přístup soudců k rozhodování bude muset změnit.
„Už loni jsme se shodli, že se současnými závazky míříme k oteplení asi o 2,4 stupně. Vědecké modely nám ukazují, že to by bylo strašné pro společnost, planetu i systému,“ varuje Stupka.
Aktivisté chtějí, aby soud uznal, že švédský stát porušuje lidská práva svých občanů klimatickou politikou. „Švédsko selhává ve své odpovědnosti a porušuje zákon,“ tvrdí iniciativa.
Předseda klimatické konference OSN a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí předtím řekl, že zasedání dospělo k rozhodujícímu okamžiku a vyzval delegáty ke schválení navrhovaných závěrů.
Hitem konference OSN o změnách klimatu COP26 se loni stal skotský nápoj Irn-Bru. Ale leitmotivem letošní konference COP27 je snaha delegátů sehnat alespoň nějaké jídlo a pití.
Guterres vystoupil na úvod klimatické konference v egyptském Šarm aš-Šajchu s velmi důrazným projevem. „Je to buď pakt klimatické solidarity, nebo kolektivní sebevražda,“ prohlásil.
Česko letos na summitu zastupuje také celou Evropskou unii. Úkolem české delegace je tak koordinovat společný postup sedmadvacítky. Situaci letos zkomplikovala mimo jiné i ruská invaze na Ukrajinu.
V neděli začíná světová klimatická konference, během které budou zástupci 195 států a vlád společně s odborníky a zástupci nevládních organizací mluvit o postupu v boji proti globálnímu oteplování.
Protest byl součástí demonstrací organizovaných skupinami Greenpeace a Extinction Rebellion proti plánovanému rozšíření letiště a proti emisím ze soukromé letecké dopravy.
Rozhodnutí premiérky protestovat proti královým plánům pravděpodobně zvýší napětí mezi ní a panovníkem. Buckinghamský palác nicméně tvrdí, že jejich setkání minulý měsíc bylo „srdečné“.