Podle primářky momentální nedostatek postihuje všechny krevní skupiny. Od léta lékaři podle primářky transfúzního oddělení Heleny Gajerové pozorují větší spotřebu krve.
Nových dárců krve je málo. Ti, kteří se rozhodnou darovat krev, navíc často namísto do nemocnic zamíří k soukromým klinikám, kde je za odběr čeká odměna.
Například v Itálii, Argentině, Španělsku, Rusku a od ledna tohoto roku také v Maďarsku neplatí pro homosexuální a bisexuální muže žádná omezení pro darování krve.
Ačkoli jsou transfuzní stanice otevřené, dárců krve ubylo. Lidé se bojí nákazy v nemocnicích, nebo nevědí, že možnost darovat krev stále je, uvádí čtvrteční regionální Deník.
Austrálie se loučí s národním hrdinou přezdívaným „Muž se zlatou paží". Není to slavný hráč kriketu ani nic podobného. Do důchodu odchází nejslavnější dárce krve v australské historii.
Po masakru v Las Vegas se zvedla vlna solidarity. Snaží se na ní vydělat i podvodníci a radnice proto varuje lidi, aby si prověřovali, kam posílají své peněžní dary.
Dárci krve a kostní dřeně se dočkají vyššího daňového zvýhodnění. Senát schválil novelu zákona z pera poslanců TOP 09 a Starostů, která umožní bezúplatným snížit si daňový základ o 3000 korun.
Transfuzní oddělení plzeňské fakultní nemocnice má nedostatek krve. Stejný problém řeší také v Brně. V tuto chvíli tam akutně docházejí zásoby skoro všech krevních skupin.
Fakultní nemocnice v Plzni má za sebou největší letošní krizi s nedostatkem krve. Na odběry chodí kvůli dovoleným podstatně méně lidí. Zásoby se zatím podařilo doplnit, pořád ale chybí hlavně dárci s Rh negativním faktorem.
Francie přijímá speciální opatření kvůli šíření viru zika. Oznámilo to francouzské ministerstvo zdravotnictví. Dárci krve, kteří se vrátí z cest po Jižní Americe, musejí nejméně 28 dní počkat, než mohou jít znovu na odběry.
Lidé v Ostravě teď mohou bezplatně darovat krevní plazmu na neobvyklém místě. Krevní centrum tamní fakultní nemocnice otevřelo svoji pobočku přímo v nákupní galerii Avion shopping park, v místě, kde byl ještě nedávno svatební salon.
Tři týdny Český rozhlas lákal a přesvědčoval posluchače, aby překonali strach a darovali krev. Od začátku června díky projektu dorazilo do transfuzních stanic na odběr téměř 700 prvodárců. Jejich příběhy i zážitky moderátorů a dalších patronů projektu nabízelo pravidelně vysílání. Dnes večer kampaň vrcholí koncertem na Staroměstském náměstí v Praze.
Touha pomáhat druhým, to spojuje dárce krve. Často ale musejí překonat strach, přemoct lenost nebo sebrat odvahu a udělat si na darování krve čas. Český rozhlas proto opět láká do odběrových místností nové dárce, kteří krev ještě nikdy nedali. Do akce se zapojila většina transfuzních stanic v zemi.
Český rozhlas láká nové dárce krve do transfuzních stanic. Těch, co darováním své krve mohou zachránit život jiným, totiž ubývá. Potýkají se s tím především velká města, hlavně Praha, kde je registrováno jen jedno procento obyvatel. Pro jednodušší chod stanic i nemocnic by to přitom mělo být procent pět.
Lidé z Moravských Budějovic a okolí si přivydělávají prodejem krve do ciziny. Obyvatelé hospodářsky slabého regionu využívají toho, že jim v nedalekém Rakousku dají za jeden odběr 20 eur a dalších 50 pak mohou získat jako bonus za věrnost.
Příliv nových dárců krve hlásí Fakultní nemocnice Brno. V registru mají díky tomu už více než 20 tisíc občanů. Nové dárce dlouhodobě podporuje také Český rozhlas.
Celý měsíc měli posluchači možnost zúčastnit se projektu: Daruj krev s Českým rozhlasem. Tvářemi se stali zaměstnanci rozhlasu - sportovní redaktor Tomáš Kohout, moderátorka Tereza Stýblová a zahraniční zpravodaj Robert Mikoláš.
Český rozhlas zahájil novou kampaň na podporu dárcovství krve, pustit žilou si nechají samotní reportéři. Jako první se do pražské vinohradské nemocnice dostavil sportovní reportér Tomáš Kohout, aby daroval 450 mililitrů krve. Té je neustále málo - jeden vážně nemocný pacient na onkologickém oddělení potřebuje při léčbě až 200 litrů krve.
Transfúzní oddělení nemocnice v Českých Budějovicích mělo v minulém roce od dobrovolných dárců dostatek krve. Důvodem byla i nižší potřeba ze strany nemocničních oddělení. Odběrů krve bylo méně, ale přístrojových odběrů na výrobu krevních destiček naopak přibylo. Lékaři přesto uvítají nové dárce.
Oblastní spolek Českého červeného kříže České Budějovice v podvečer ocení mnohonásobné dárce krve. V českobudějovickém Metropolu jim poděkují představitelé Červeného kříže, transfuzního oddělení nemocnice a také zástupci Jihočeského kraje a města České Budějovice.
Rozšířit registr dárců krve o nové lidi bylo cílem společné akce Fakultní nemocnice Brno a jihomoravského policejního ředitelství. Za uplynulý týden tak v pěti nemocnicích v kraji hromadně darovalo krev více než 130 policistů, z toho asi polovinu tvořili prvodárci. Nejvíce jich darovalo krev přímo na transfuzním a tkáňovém oddělení v Brně.
Gymnazisté z Prvního soukromého jazykového gymnázia Hradec Králové se dnes rozhodli společně darovat poprvé v životě krev. Na transfúzní oddělení ve Fakultní nemocnici Hradec Králové jich dnes přišlo jedenáct.
Olomouc zůstane jediným městem v Olomouckém kraji se zlevněným jízdným pro držitele Zlaté Janského plakety. Zhruba 1700 lidí by mohlo získat slevu od poloviny příštího roku.
Chřipka řádí v těchto dnech v celém Pardubickém kraji. Svitavská transfuzní stanice zatím pokles dárců krve kvůli chřipkové epidemii nezaznamenala. Chodí i dárci krevní plazmy, kterou od začátku tohoto měsíce začali odebírat na novém pracovišti.
Dárců krve by mělo být v Česku víc. Podle Společnosti pro transfuzní lékařství jich chybí na sto tisíc, abychom dostáli doporučením Evropské unie. Pacienti to zatím nepociťují, protože dárci chodí na odběry častěji. Jsou ale vyčerpaní a stárnou.
Každý obyvatel České republiky dostane za život v průměru pět transfúzí krve a čtrnáctkrát užije lék z krve vyrobený. Jejích dárců je ale nedostatek. Abychom dostáli doporučením Evropské unie, muselo by jich přibýt skoro 130 tisíc.