„Připadá mi to jako zlý sen. Pořád jsem se s tím ještě nesrovnala, i když to tady všechno vidím na vlastní oči,“ sleduje Marie Kolářová demolici domu své rodiny.
Kriminální policie se zabývá případem zřejmě nelegální demolice domu poškozeného nedávnou povodní v Zátoru na Bruntálsku. Trestní oznámení podala majitelka, která o zbourání domu nevěděla.
Dotace je 80 tisíc na rekonstrukci neobydleného domu, nebo 120 tisíc na demolici. Základní podmínkou je, že dům je neobydlený, dokončení investice je do tří let a na adrese vznikne trvalý pobyt.
V připravovaném rozpočtu na rok 2022 je částka šest milionů korun na demolici. Město v minulosti žádalo o státní dotaci na práce, kterou několikrát dostalo.
Střechy se zřejmě podaří opravit do podzimu. Horší je to se 60 domy, na které statici nastříkali křížek. Jejich majitelé teprve začínají zadávat projekty a jednat s dodavateli.
Demolice proběhla okolo 22.30 místního času (04.30 SELČ). Před sobotním přerušením pátrání počet potvrzených obětí narostl na 24, dalších 121 lidí se pohřešovalo.
Podle starostky Mikulčic Marty Otáhalové ze sdružení NOS byla noc z pátku na sobotu už klidnější a mohli se alespoň na chvíli vyspat. Stále v obci ale nejde proud a elektřina.
„Rodinné domy, které určil statik k demolici, jsou v Šumvaldu, stejně jako dům, který nyní hasiči stabilizují,“ uvedla mluvčí olomouckých hasičů Lucie Balážová.
Na místě Transgasu mělo podle původního plánu vyrůst administrativní centrum. Architekt Jakub Cigler ale musí projekt přepracovat. Nově by měl zahrnovat více bytů.
Dům chtělo od města získat více zájemců, nakonec byl ale zbourán kvůli údajně havarijnímu stavu. Město na demolici za dva miliony najalo firmu bez výběrového řízení.
Demolice Transgasu na Vinohradech pokračuje. Dělníci rozebírají také třetí dominantu brutalistního komplexu. Ze známého kvádru, budovy bývalého dispečinku, odstraňují její obložení ze žulových kostek.
Jako první mají jít k zemi dominanty Transgasu, tedy obě výškové budovy a objekt bývalého dispečinku. Následovat budou zbývající části objektu, například majestátní schody směrem k budově.
Demolice Transgasu není kvůli vysokému plotu vidět, ale díky serveru iROZHLAS.cz můžete na stavbu nahlédnout. Přímo na střechu Českého rozhlasu jsme umístili kameru, která ji bude sledovat.
Zatímco přípravy demolice Transgasu pokračují, vedení Prahy chtělo zbourání brutalistního komplexu na poslední chvíli zabránit. Jednání se ale nyní zasekla. Důvodem je cena souboru budov.
Přípravy demolice Transgasu vrcholí. Zboření budov má podle informací serveru iROZHLAS.cz trvat zhruba deset měsíců. A jako první půjdou k zemi jeho dominanty. Praha chce ale demolici ještě zabránit.
Demolice Transgasu je pro jednoho z architektů Václava Aulického osobní tragédií. Soubor budov sledoval po celý život. Od prvního kopnutí do země až po otevření. A podívat se prý půjde i na demolici.
„Já bych byl moc rád, kdyby se ukázalo, že se dá vila zachránit, že developer je ochoten ji se všemi pozemky prodat a my máme na to ji koupit, ale ani o jednom nemám informaci,“ uvedl starosta.
Poloroubený měšťanský dům stál v České Kamenici téměř 400 let. Na jeho místě bychom dnes našli jen prázdnou parcelu. Stavení bylo v úterý zdemolováno, a to i přes to, že bylo památkově chráněno.