Architektonickou první pomoc spustil Lukáš Janáč z České komory architektů. Má zkušenost s tornádem na jižní Moravě, tak hned věděl, co poškozené rodiny potřebují.
Nelegální odpad původem z Polska byl šest let uložený ve skladu v centru města. V září ho zaplavila voda a hrozily úniky látek do okolní zástavby i spodních vod.
Mezi poznamenanými povodněmi je také rodina Demkových z Karlovic. „Stále je tady voda. Jakmile přestaneme topit a vysušovat, voda je zpátky,“ říká Andrea Demková.
„Ona je nemluvící, takže tam je opravdu problém jí něco vysvětlit, natož něco tak složitého, jako že jsme byli vytopeni. Opravdu nevíme, jaké si to ponese do budoucna následky,“ obává se Vladimír.
Obce i stát hledají volné pozemky v povodněmi postižených oblastech. Rodiny, kterým domy vzala voda, si většinou nebudou moct postavit nové na stejném místě.
„Připadá mi to jako zlý sen. Pořád jsem se s tím ještě nesrovnala, i když to tady všechno vidím na vlastní oči,“ sleduje Marie Kolářová demolici domu své rodiny.
„Máme tam 1,6 milionu korun. Zbývá nám platit ještě 27 let,“ říká Martin. Doplňuje ho přítelkyně Monika: „11 tisíc měsíčně. Hypotéka je pozastavená pouze na tři měsíce a po uplynutí se platí dál.“
Požár zachvátil školu na začátku srpna. Nejprve začala hořet střecha Obchodní akademie v ulici Sokola-Tůmy. Oheň se následně přes složitou střešní konstrukci rozšířil i na základní školu.
Obnova sítí přijde malou obec pod Pradědem podle prvních odhadů na desítky milionů korun. Další desítky tisíc mají za nouzová řešení zaplatit jednotliví majitelé domů.
Obec ještě musí se společností doladit detaily smluv. Podle starosty Martina Adamce (STAN) by ale měly být do několika týdnů hotové, lidem poté bude umožněno odkoupení domků do soukromého vlastnictví.
Naďa a Petr Vraspirovi bydlí v Krasově na Bruntálsku. Voda jim strhla most k domu, elektřina ani internet nefungují, k volbám letos poprvé v životě nepůjdou.
Záchranná operace hasičů a policistů v ostravském Přívozu trvala do noci, týkala se stovek lidí, pro které radnice zajišťuje ubytování na studentských kolejích nebo v sociálních zařízeních.
Táta čáp zemřel a samice by se o ně sama nepostarala. Ptáčat čápa bílého se ale v záchranné stanici ujali zkušení pěstouni: čapí pár, který už odchoval desítky takových sirotků.
„Nemají vzdělání, nejsou vyzrálí, nemají pracovní návyky.“ říká Lenka Skřinařová z Úřadu práce. Ministerstvo školství vidí řešení v prodloužení povinné školní docházky o dvouleté učební obory.
Odstranění ekologické zátěže přijde státní rozpočet na více než dvě miliardy korun. Ministři průmyslu a financí řešení v nejbližší době doporučí vládě ke schválení.
Bez pomoci se ocitly necelé dvě stovky lidí z dceřiné společnosti Liberty – firmy LEPO. Pracovníkům slévárny na účet nedorazila výplata, ale o náhradu mzdy od státu ani půjčku od kraje žádat nemůžou.