„Bojujeme i s faktorem vyhoření. Objem práce narůstá neuvěřitelným způsobem. Bylo by krásné, kdyby spolu s tím narůstala i kapacita,“ říká koordinátor Národní sítě záchranných stanic Stýblo.
Za současným neutěšeným stavem je podle Lukáše Gliniarczyka zanedbaná údržba. Město chce plánovanou přestavbou přebít i pocity strachu, kvůli kterým se mnozí chodci podchodu raději vyhnou.
Chovatelé dobytka u hranic se Slovenskem se zavřeli do dobrovolné izolace. Obávají se rozšíření nákazy slintavkou a kulhavkou ze Slovenska. Někteří ale svá zvířata nemají kam schovat.
V ostravské části Přívoz, kde se v neděli 15. září provalila protipovodňová hráz a voda se nečekaně dostala i tam, kde to nikdo nečekal, napáchala povodeň velké škody.
Ostravský magistrát chce zajistit, aby se žáci tamních škol mohli zajít podívat do zařízení, kde pečují o postižené nebo o seniory. Slibuje si od toho zvýšení zájmu.
Název Černá kostka vystihuje, jak bude budova navržená architektem Ladislavem Kubou vypadat – jako krychle s fasádou z tmavého skla. V osmi patrech bude víc než 1,2 milionu knih.
Situaci komplikuje stížnost stavební firmy, která o zakázku soutěžila a neuspěla. Na antimonopolním úřadě podle mluvčího Martina Švandy případ ještě zkoumají.
Architektonickou první pomoc spustil Lukáš Janáč z České komory architektů. Má zkušenost s tornádem na jižní Moravě, tak hned věděl, co poškozené rodiny potřebují.
Nelegální odpad původem z Polska byl šest let uložený ve skladu v centru města. V září ho zaplavila voda a hrozily úniky látek do okolní zástavby i spodních vod.
Mezi poznamenanými povodněmi je také rodina Demkových z Karlovic. „Stále je tady voda. Jakmile přestaneme topit a vysušovat, voda je zpátky,“ říká Andrea Demková.
„Ona je nemluvící, takže tam je opravdu problém jí něco vysvětlit, natož něco tak složitého, jako že jsme byli vytopeni. Opravdu nevíme, jaké si to ponese do budoucna následky,“ obává se Vladimír.
Obce i stát hledají volné pozemky v povodněmi postižených oblastech. Rodiny, kterým domy vzala voda, si většinou nebudou moct postavit nové na stejném místě.
„Připadá mi to jako zlý sen. Pořád jsem se s tím ještě nesrovnala, i když to tady všechno vidím na vlastní oči,“ sleduje Marie Kolářová demolici domu své rodiny.
„Máme tam 1,6 milionu korun. Zbývá nám platit ještě 27 let,“ říká Martin. Doplňuje ho přítelkyně Monika: „11 tisíc měsíčně. Hypotéka je pozastavená pouze na tři měsíce a po uplynutí se platí dál.“
Požár zachvátil školu na začátku srpna. Nejprve začala hořet střecha Obchodní akademie v ulici Sokola-Tůmy. Oheň se následně přes složitou střešní konstrukci rozšířil i na základní školu.
Obnova sítí přijde malou obec pod Pradědem podle prvních odhadů na desítky milionů korun. Další desítky tisíc mají za nouzová řešení zaplatit jednotliví majitelé domů.
Obec ještě musí se společností doladit detaily smluv. Podle starosty Martina Adamce (STAN) by ale měly být do několika týdnů hotové, lidem poté bude umožněno odkoupení domků do soukromého vlastnictví.