Po první světové válce Společnost národů uvažovala o mezinárodním kalendáři, kde by každý měsíc, tedy včetně února, měl 30 dnů. Dnes si ale už nikdo nedělá iluze, že by se tento kalendář mohl zavést.
Cyklisté mají za sebou skoro celý 101. ročník Tour de France. Už jim zbývá jen dojet do cíle sobotní časovky a nedělní, spíše slavnostní, etapy do Paříže na Champs-Élysées. A tam s nimi dorazí i početný doprovod. Ten tvoří nejen jejich týmy, organizátoři a reklamní karavana, ale i na dvě tisícovky novinářů z celého světa. Český rozhlas měl na Tour de France také letos své reportéry.
Jedna česká posádka už bude na veslařském mistrovství světa jistě bojovat o medaile. Čtyřku bez kormidelníka by měli zítra ráno českého času doplnit také skifaři. Mirku Knapkovou a Ondřeje Synka čekají v Čchungdžu semifinále. A že jsou závodní dny v porovnání s těmi ostatními značně rozdílné, to potvrzuje právě olympijská vítězka a úřadující mistryně světa.
Dnešek, tedy 20. říjen, je Dnem stromů. Poprvé ho slavili už v roce 1874 v Nebrasce ve Spojených státech. U nás se „Stromkové slavnosti" poprvé objevily roku 1906. Zemská školní rada tehdy dokonce vyhlásila den volna. Během slavností se sázely desetitisíce stromů, mezi nimi například známá Husova lípa pod Petřínem. Oslavy jsou naplánovány také na dnešek. Zatímco někde se chystají ekologické soutěže, jinde stromy kácejí.
Když vytočíte číslo 112 kdekoli v zemích Evropské unie, dovoláte se na tamní centrálu záchranného systému. Je to Evropská linka tísňového volání a právě dnešek s datem složeným také ze dvou jedniček a jedné dvojky je jejím celoevropským dnem.
Po celé zemi se dnes konají desítky akcí u příležitosti Dne Země. Sérii přednášek pořádá například Akademie Věd, Děčínská teplárna TERMO zase veřejnosti představí technologii na využití geotermální energie. Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková dnes zasadí před budovou ministerstva strom.
Nejdelší frontu na WC se dnes Pražané pokusí vytvořit na Kampě. Během Světového dne vody chtějí organizátoři touto akcí ukázat na velký problém současného světa, kterým je nedostatek čisté vody a hygienických zařízení. Charitativní akce, kterou se pořadatelé pokoušejí o zápis do Guinessovy knihy rekordů, startuje v 15 hodin.
22. březen navrhla OSN v roce 1992 jako připomenutí toho, že ve světě víc jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody. Následkem nemocí způsobených pitím znečištěné vody umírá na světě podle některých odhadů víc než jeden a půl milionu dětí ročně. Podle předsedy představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Františka Baráka je drtivá většina vody, která teče z kohoutků v Česku, vysoce kvalitní a nedostatek pitné vody u nás nehrozí.
Američané si dnes připomínají vyhlášení nezávislosti na Británii. 4. červenec je za Atlantikem státním svátkem. Pro většinu Američanů je spojený s pikniky, zahradními radovánkami a sportovními akcemi.
Na dnešek připadá Mezinárodní den památek a historických sídel. Mnohé hrady a zámky proto připravily pro své návštěvníky výhodné vstupné nebo doprovodný program. Mezinárodní den památek a historických sídel připadá na 18. duben od roku 1984.
V kalendáři najdeme různé svátky nebo památné dny, ale kromě nich máme dny, které nám připomínají, bez čeho bychom se raději měli obejít - například Den bez cigaret nebo Den bez automobilů. V Polsku přidali Den bez vulgarismů. Jak jsou na tom naši severní sousedé s nadávkami, to se dozvíte od varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína.
Řada měst v Česku dnes patřila cyklistům a chodcům. Připojila se totiž k Evropskému dni bez aut, který má podpořit ekologičtější dopravní prostředky, než je auto.
V Krakově se v neděli uskutečnil Český den. Přímo v srdci tohoto staroslavného polského města se představily především moravské a slezské firmy a folklórní soubory. Pro Český den si organizátoři nemohli vybrat lepší místo v Polsku, než je krakovský starý rynek. Vrchol letní sezony přitahuje do Krakova turisty nejen z celého Polska, ale také z celé Evropy i zámoří.