Zástupce Rozvojového programu OSN na Ukrajině Jaco Cilliers řekl agentuře Reuters, že v této zemi viděl bomby ukryté uvnitř plyšových medvídků nebo krabiček se sladkostmi.
Slovenský premiér Fico vyjádřil podporu vstupu Ukrajiny do EU, Slovensko podle něj nebude procesu klást překážky. Řekl to svému ukrajinskému protějšku Šmyhalovi při jednání nedaleko Užhorodu.
Jediným členem vlády, který v premiérově návrhu zůstává, je Olga Stefanišinová, která by nově měla mít na starosti kromě evropské integrace a transatlantických vztahů taky justici.
„Myslím, že celý civilizovaný svět bude chtít nějaký dlouhodobý udržitelný mír založený na chartě OSN,“ říká ukrajinský premiér Denys Šmyhal v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál.
„Děkujeme za českou iniciativu. Je opravdu velmi, velmi přínosná.První zásilka munice už je na frontě a obrovsky pomáhá,“ říká ukrajinský premiér Denys Šmyhal.
Před Ukrajinou je dle slov ukrajinského premiéra Šmyhala ještě „spousta práce“, ukrajinská strana je na to ale připravena. „Silná Ukrajina není možná bez EU. Silná EU není možná bez Ukrajiny,“ dodal.
U některých klíčových položek, jako jsou například bezpilotní letouny, si Ukrajina už vyrábí 90 procent toho, co potřebuje, uvedl ukrajinský ministr Mychajlo Fedorov.
Letos bude Ukrajina ze zahraničí potřebovat nejméně 37 miliard dolarů, což je v přepočtu zhruba 800 miliard korun, oznámil v pondělí ukrajinský premiér Denys Šmyhal.
Dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem o vývozu obilí a dalších zemědělských plodin z ukrajinských zablokovaných přístavů se podařilo dojednat loni v červenci za pomoci OSN a Turecka.
Ukrajinský premiér oznámil, že došlo k technické havárii v rozvodně vysokého napětí, kterou předtím poškodily ruské útoky. Varoval, že situace je vážná a že dodávky energie se nedaří obnovit.
„Jenom 15. listopadu Rusko na ukrajinská města vypálilo okolo 100 střel. Vyřadilo tím z provozu téměř polovinu našeho energetického systému,“ řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal.
Šmyhal uvedl, že se zástupci české vlády probral sedm doporučení daných Evropskou komisí. Splnění těchto podmínek podle něj otevře prostor pro další jednání.
Do Kyjeva doprovodili Fialu vicepremiéři Rakušan, Jurečka a Válek, ministryně obrany Černochová, ministr zahraničí Lipavský, ministr financí Stanjura a ministr dopravy Kupka.
Guvernér ukrajinské centrální banky Kyrylo Ševčenko koncem minulého měsíce uvedl, že Ukrajina si chce na podporu ekonomiky zničené válkou půjčit od MMF patnáct až dvacet miliard dolarů.
„Rusko se snaží ukázat, že je údajně schopné Ukrajincům zničit jakoukoliv naději na civilizaci, na základní lidskost, která existuje v jakékoliv normální zemi,“ řekl Zelenskyj.
Rozhodnutí o tom, zda Ukrajině bude udělen status kandidátské země, je na členských státech unie a musí být přijato jednomyslně. Ukrajinskou žádostí by se měl zabývat červnový summit Evropské unie.
„Víme, že bojujete i za naše životy a naši svobodu. Nejste sami, naše země vám stojí po boku. Evropa vám stojí po boku,“ prohlásil večer před novináři Fiala po setkání se Zelenským.
„Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal historický dokument - přihlášku Ukrajiny do Evropské unie,“ napsal na facebooku zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Andrij Sybiha.