Miny ohrožují na šest milionů Ukrajinců, uvedl premiér. Vláda učí lidi, jak se hrozbě vyhnout

Miny ohrožují na Ukrajině odhadem šest milionů lidí, přičemž dosud jich zabily na 250 a dalších více než 500 zranily a zmrzačily. Uvedl to v pondělí ukrajinský premiér Denys Šmyhal při zahájení iniciativy, jejímž cílem je zvýšit povědomí Ukrajinců o hrozbách min a nevybuchlé munice. Dětský fond OSN (UNICEF) proto věnoval zemi patnáct speciálně vybavených vozidel, která budou sloužit ke vzdělávání lidí ohledně nebezpečí, jaké miny představují.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Značka nedaleko ukrajinsko-běloruských hranic varuje lidi před nebezpečím min

Značka nedaleko ukrajinsko-běloruských hranic varuje lidi před nebezpečím min | Zdroj: Reuters

„Pokud se nic neudělá nebo budou používány standardní technologie, kolem 9000 dalších lidí na Ukrajině miny zraní nebo zabijí,“ prohlásil šéf ukrajinské vlády podle tiskové agentury Ukrinform. Mobilní bezpečnostní učebny podle něj budou putovat deseti ukrajinskými regiony, kde mají učit lidi, jak se hrozbě nevybuchlé munice vyhnout.

Ukrajina se kvůli ruské invazi stala jednou z nejvíce zamořených zemí světa nevybuchlou municí a minami.

Ukrajina třikrát zkusila osvobodit elektrárnu v Záporoží. Zabránila napojení na ruskou síť

Číst článek

Nebezpečné výbušné systémy se podle ukrajinských úřadů nacházejí na 174 000 kilometrech čtverečních ukrajinského území, což je více než dvojnásobek rozlohy Česka.

Nevládní organizace Globsec letos v dubnu ve své zprávě uvedla, že Ukrajina se v důsledku ruské invaze a okupace stala největším zaminovaným územím na světě.

Celkovou rozlohu zaminované oblasti je podle ní obtížné určit, a to kvůli bojům a faktu, že osmnáct procent ukrajinského území stále okupuje Rusko.

Tempo odminovacích prací je přitom velmi pomalé, napsal Globsec a upozornil, že nejvíce území od min vyčistily zvláštní služby ukrajinského ministerstva obrany a resortu vnitra. Podstatně menší část pak mezinárodní nevládní organizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme