Potkani se rádi shromažďují na místech, kde mají možnost úkrytu a dost potravy. U nádraží lidé častěji odhazují odpadky a navíc tam byly při rekonstrukci nádražní budovy přemístěny kontejnery.
Aplikace jedu podle ministerstva ohrožuje zvěř a ptáky a je tak v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny, označilo ji rovněž za extrémně rizikovou pro životní prostředí.
„Když jsme jedli koláč, myš mi přeběhla po noze a pak si jednoduše sedla a začala se cpát drobky. Nebyla vůbec plachá,“ řekla labouristická poslankyně Thangam Debbonaireová.
Vláda chce zlevnit vodu, píšou Lidové noviny. A majitelům bytových domů hrozí až dvoumilionová pokuta za zanedbání deratizace myší, informuje Deník. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Most má problém se štěnicemi, zamořeno je až 60 procent domů města. Hygienici ale nemají přístup do soukromých obydlí, celkový přehled o zamoření štěnicemi proto v Česku v podstatě neexistuje.
Na každého Pražana připadá asi pět potkanů, tak to alespoň odhadují městští vodohospodáři. Pražští deratizátoři proto v těchto dnech vyrážejí do boje s těmito nebezpečnými hlodavci. Nevyhýbají se ani místům, kde to žije turistickým ruchem, například Staroměstskému náměstí.
Řada měst v Moravskoslezském kraji řeší problém s přemnoženými potkany a dalšími hlodavci. Havířovská radnice jim vyhlásila válku. Namísto deratizátorů ale pošle do boje proti přemnoženým škůdcům soví letky. Na vybraných místech rozmístila ptačí budky, ve kterých by se už brzy mohli objevit první puštíci.
V Broumově a okolí se přemnožili potkani a další hlodavci. Situace je nejhorší za několik posledních let. Město proto poprvé v historii nařídilo plošnou deratizaci, povinná je pro obyvatele i firmy.
Na sídlišti Kovářská ve Varnsdorfu na Děčínsku ve středu hubila odborná firma přemnožené štěnice. Nařídila to krajská hygienická stanice. Opatření se týkalo zhruba šesti stovek lidí, kteří museli své byty opustit.
V jedné z problémových lokalit v Broumově se údajně přemnožili potkani. Místní je prý potkávají téměř denně a mají z nich strach. Radnice ale deratizaci chystá až na jaře.
Tepličané by měli v následujících dnech dávat pozor na návnady na krysy. Po městě bude na veřejně přístupných místech 1 500 jedových staniček. Znesnadňují přístup k jedu dětem a domácím zvířatům, lidé by ale měli být opatrní.
V průběhu září a října položí deratizační firma v Pardubicích tisíce jedovatých nástrah. Otrávené granule nasype do kanálů i do nor, které si potkani vyhloubili na veřejných prostranstvích. Za hubení těchto hlodavců, do něhož se velká města obvykle na podzim pouštějí, letos Pardubice utratí 120 tisíc korun.
Přemnožení potkani. Problém, který v těchto dnech řeší hned na několika místech Královéhradeckého kraje. V Hronově se přes letní prázdniny dostali do školní jídelny, v Broumově je lidé potkávají na tamním sídlišti.
K letním měsícům patří i zbloudilé roje včel či hnízda bodavého hmyzu na místech, kde lidem vadí. Jejich likvidace takzvaně na vlastní pěst je ale nebezpečné. Nejefektivněji je zničí odborník. Profesionální hasiči vyjíždí k jejich odstranění jen v případě, že se vyskytnou na veřejných místech nebo ohrožují život. Jen v loňském roce zlikvidovali v Libereckém kraji téměř 70 hnízd bodavého hmyzu.
Na severu Čech přibývá štěnic. Lidé, kteří třeba v rámech postelí našli jejich vajíčka a trus, jsou zoufalí stejně jako deratizátoři. Musí totiž k jejich hubení používat méně toxické látky a desinsekce se tak musí opakovat stále dokola.
V Jihlavě se kvůli teplé zimě přemnožili potkani. V některých lokalitách je počet až o polovinu větší než v předchozích letech. Na každého Jihlavana teď připadá více než jeden potkan.
V Sokolově se chystají na rozsáhlou likvidaci hlodavců. Jejich výskyt se totiž opět znásobil. Přípravy a výdaje nečekají jen radnici. Odborný zásah musí pod pokutou provést všichni.
Lidé z havířovských bytů bojují s přemnoženými potkany. Vyhladovělí hlodavci už potravu nehledají jen ve sklepech, ale zkoušejí se k ní dostat přímo v jejich bytech. Majitel domu slibuje deratizace i opravy rozkousaných potrubí.
Potkani jsou pro někoho zvířátkem v teráriu, pro většinu lidí škůdci. Ve velkých městech mohou napáchat velké škody, proto je potřeba je likvidovat. To mají na starosti deratizátoři.
Vzdálený ostrov South Georgia v jižním Atlantiku by mohl být už za dva roky zcela bez krys a myší. Takový je ambiciózní cíl největší deratizační operace v dějinách, který po etapách uskutečňuje mezinárodní tým. Agresivní hlodavci totiž na ostrově už léta devastují kolonie vzácných mořských ptáků.
Potkat se s rojem včel není nic příjemného. Také nelibě neseme, když se nám nad hlavou rozrůstá vosí hnízdo. Vrcholem je, když zjistíme, že se nám ve střeše zabydlely sršně. Ty svojí horečnou aktivitou a stavbou velehnízda postupně rozebírají materiál pod ní.
Česká Lípa začala v květnu s každoročním hubením potkanů. Do dvouměsíčního boje s hlodavci se pustily i další firmy, a tak se návnady pokládají v domech, do kanálových vpustí nebo do tepelných výměníků.
Měsíc potrvá pravidelná deratizace v Děčíně. Návnady se budou umísťovat hlavně pod zem. I tak by se měli mít více na pozoru rodiče malých dětí a pejskaři.
S příchodem jara začaly Pražské vodovody a kanalizace s tradiční plošnou deratizací potkanů. Podle odhadů se jich v Praze vyskytuje zhruba pět milionů. Pracovníci dnes začali s deratizací v Praze 3, v průběhu šesti měsíců přijdou na řadu například i Dejvice, Nusle či Kampa.
Na mnoha místech republiky se v těchto dnech rozmísťují desetitisíce návnad pro potkany. Začala totiž podzimní deratizace. Potkanů je například v Českých Budějovicích třikrát víc než obyvatel. Množí se kvůli nepořádku kolem kontejnerů, ale i splachování zbytků potravin do kanalizace.
Nejrozsáhlejší hubení potkanů v dějinách se odehrává na ostrově Jižní Georgie, britském zámořském území v jižním Atlantském oceánu. Jak BBC řekl vedoucí projektu nevládní organizace South Georgia Heritage Trust, profesor Tony Martin z univerzity v Dundee, nikdo přesně neví, kolik hlodavců na ostrově žije.