V Praze začala plošná deratizace potkanů, potrvá až do října
S příchodem jara začaly Pražské vodovody a kanalizace s tradiční plošnou deratizací potkanů. Podle odhadů se jich v Praze vyskytuje zhruba pět milionů. Pracovníci dnes začali s deratizací v Praze 3, v průběhu šesti měsíců přijdou na řadu například i Dejvice, Nusle či Kampa.
„Tady máme takzvaný pucháč neboli smraďocha, který nám měří metan, jestli je v kanále, nebo ne,“ říká deratizátor Zbyněk Kohoutek a shýbá se ke kanálu.
Podle přístroje zjišťuje, že čpavek neutíká, a tak z vozu vytahuje trubku a několik modrošedých kostek.
K hubení potkanů se používá přípravek Hubex. Ten voní podle toho, co se do kostek přidá. Někdy je to čokoláda, jindy sušenky či zbytky pečiva.
Směs obsahuje také účinnou látku werfarin, která hlodavce dehydratuje a způsobí jim vnitřní krvácení.
„Potom dostanou velkou žízeň, jdou za vodou, napijou se a většinou do týdne by měli umírat,“ vysvětluje Zbyněk Kohoutek.
Jedovými kostkami pracovníci do konce října pokryjí téměř 14 tisíc kanalizačních vstupů. Podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací Ondřeje Pokorného jsou pracovníci vysíláni na místa, kde byl v průběhu zimního období zaznamenán abnormální výskyt hlodavců. Většinou jde prý o lokality s rozsáhlou výstavbou.
„Teď aktuálně je to výstavba metra A v Dejvicích, potom je to oprava stanice na Národní třídě a také velmi častý výskyt zaznamenáváme v oblasti Jižního Města. Tam tedy žádná výstavba neprobíhá, nicméně je tam hodně křovin a odpadků a hlodavcům se tam poměrně daří,“ upřesňuje Pokorný.
Půlroční deratizace přijde na 4,5 milionu korun
Letos je podle něj v Praze zhruba stejně potkanů jako minulý rok, tedy asi pět milionů. Jejich půlroční deratizace by měla stát přes čtyři a půl milionu korun.
Samice potkanů však mohou mít v jednom vrhu až 15 mláďat, a to třeba i pětkrát do roka. Není tedy divu, že se po skončení deratizace znovu začne s přípravou harmonogramu na další rok.