„Vždy, když o projektu mluvím, tak se do publika zeptám, kdo má někoho blízkého, kdo si onkologickou léčbou prochází, či prošel. Přihlásí se většinou třeba 90 procent lidí. To je hodně,“ poukazuje.
Je Světový den dětské onkologie. Lékaři při něm představují moderní způsoby léčby. I díky nim se v Česku podle Národního onkologického registru uzdraví až 85 procent dětských pacientů.
Premiér Babiš spolu s ministrem zdravotnictví Vojtěchem a ředitelem Fakultní nemocnice na pražských Vinohradech Arenbergerem plánují stavbu onkologického centra za sedm miliard korun.
I děti potřebují ochranu před koronavirem a vědci z pražského ČVUT proto kromě dospělácké verze respirátorů z 3D tiskárny vyrobili také verzi pro děti.
Vyléčit se daří asi 90 procent dětských pacientů s rakovinou. Většina z nich se ale s následky léčby potýká až do dospělosti. Odbornou péči přitom hledají těžko.
V roce 1978 se stal Josef Koutecký primářem dětské onkologie v pražské motolské nemocnici, a v roce 1983 přednostou kliniky. Mimo jiné musel řešit špatnou dostupnost účinných léků za železnou oponou.
Brněnští onkologové mají první úspěchy u testované vakcíny pro malé pacienty s rakovinou. Děti léčí pomocí aktivní imunoterapie. Podle lékařů je to první klinická studie na světě zaměřená na děti.
Nad Prahou můžete ode dneška vidět zářit zlatý kužel světla. Nebe osvětluje velký reflektor, který stojí na balkonu Národního divadla. Nainstalovali ho tam organizátoři Dne dětské onkologie, který připadá na sobotu 13. února a chce upozornit na problematiku onkologicky nemocných dětí. Ročně jich v Česku přibude zhruba 350.
Čím si musejí projít dětští pacienti při léčbě nádorových onemocnění, se pokusí přiblížit Den dětské onkologie. Jeho organizátoři se rozhodli pro netradiční formu - speciální projekce, která dnes odpoledne a v podvečer rozzáří pražské Rudolfinum. Rakovinou onemocní v Česku ročně víc než tři stovky dětí.
Žádné nové léky pro děti s leukémií nejsou, lékaři se proto snaží alespoň neustále zlepšovat stávající postupy. Zapojili se také čeští odborníci, sledovali několik let 5000 dětských onkologických světadílů z 14 zemí světa.