Protesty v zemi začaly v červnu požadavkem studentů na zrušení systému kvót, který přiděloval 30 procent pracovních míst ve státní správě příbuzným veteránů, kteří vybojovali nezávislost země.
Júnus patřil mezi ostré kritiky vlády premiérky šajch Hasíny Vadžídové, která rezignovala v pondělí po více než měsíc trvajících protivládních protestech a uprchla do Indie.
Nedělní protesty si vyžádaly nejméně 95 obětí. Úřady po nich vyhlásily v zemi zákaz vycházení a zablokovaly přístup k internetu. Demonstranti ale navzdory tomu vyšli v pondělí do ulic metropole znovu.
Ministerstvo vnitra vyhlásilo poprvé od začátku protestů minulý měsíc od nedělních 20.00 SELČ neomezený celostátní zákaz vycházení. Demonstranti požadují odstoupení premiérky Šajch Hasíny Vadžídové.
V areálu, kde požár vypuknul, se nachází asi 5000 kontejnerů. Objevily se také exploze. Pravděpodobně je způsobily uskladněné chemikálie. Výbuchy otřásly budovami vzdálenými několik kilometrů.
„Setkáváme se i s dívkami provdanými kolem 12. roku. Máme mnoho pacientek, které mají kvůli brzkému těhotenství problémy, protože na to jejich tělo není připravené,“ říká z Bangladéše Tereza Sacha.
Polský reportér Marek Rabij se v roce 2013 vydal do Dháky, kde se zřítila osmiposchoďová textilní továrna a ve svých troskách pohřbila více než tisíc lidí. Své zkušenosti popsal v knize Život na míru.
V Bangladéši jsou lodní nehody časté a ročně při nich umírají desítky až stovky lidí. Kapitáni často nerespektují bezpečnostní pravidla a lodě bývají obvykle přetěžovány.
V hlavním městě Bangladéše hoří od čtvrtečních 17.00 místního času potravinářský podnik. Hasičům se jej dosud nepodařilo uhasit. O život při požáru přišlo zatím 52 lidí, další se pohřešují.
Ve druhé vlně má být na ostrov přesunuto na 1500 lidí. Na ostrov, který se nachází v Bengálském zálivu, dorazilo na začátku prosince v rámci první vlny přes 1600 uprchlíků.
Ostrov Thengar Čár vznikl před dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna. V monzunovém období od června do září bývá pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný.
Podle policie nemocnice vydala více než 10 tisíc osvědčení o provedeném koronavirovém testu. Zhruba 60 procent z nich bylo falešných, i když za ně pacienti zaplatili.
Na videu záchranné operace je vidět, jak skupině tvořené převážně zesláblými ženami a dětmi z lodi na pevninu pomáhá pobřežní stráž. Jeden na kost vyhublý muž se podle záběrů svalil na písek.
Dillí prožilo zatím vůbec nejchladnější den roku. Teploměr ukázal 1,7 stupně Celsia. Byla to podle deníku Times of India nejnižší teplota od roku 1992.
Ohavný čin rozpoutal debatu o široce rozšířeném sexuálně motivovaném násilí na ženách, které je v této zemi kvůli obavám žen ze společenského stigmatu zřídkakdy oznamováno státním orgánům.
Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se stále pátrá. Na pět desítek osob je v nemocnici, některé ve vážném stavu.
„Každý den je zatčeno 80 až 90 našich členů, vláda vytváří před volbami atmosféru strachu,“ řekl agentuře AFP generální tajemník Bangladéšského islámského společenství (Džamáate islámí).
Při zřícení osmipodlažní budovy v bangladéšské Dháce zemřelo nejméně tisíc lidí. Počet obětí nejhorší podobné katastrofy v moderní historii se zvyšuje každým dnem. Vyprošťovací práce na místě pokračují třetím týdnem.
Katastrofa v bangladéšské výrobně oděvů nejspíš začala u generátorů na střeše později zříceného komplexu. Dnes o tom informovali přední vyšetřovatelé více než týden starého nejhoršího průmyslového neštěstí v dějinách chudé a hustě obydlené asijské země.
Šestý den se bangladéšští záchranáři snaží vyprošťovat z trosek továrny na textil v Dháce přeživší dělníky, v úspěch už ale příliš nevěří. Úřady stále pohřešují více než 800 lidí a potvrzených je už téměř 400 obětí. V troskách se našlo oblečení italské značky Benetton, která přitom tvrdila, že se pro ni v Bangladéši nevyrábělo.