Evropské země souhlasily, že zruší národní daně z digitálních služeb v souladu s dohodou o nových pravidlech pro mezinárodní zdanění firem. Na té se na počátku tohoto měsíce dohodlo téměř 140 zemí.
V českém tisku se ve středu dočtete, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zareaguje na stížnosti malých lékáren a bude vyšetřovat, jestli český trh s léčivy neovládají kartely. Píše to deník Právo.
Vyšetřování skončilo také v případě Evropské unie, Brazílie a Indonésie. Oznámila to v pátek podle agentury Reuters americká obchodní zmocněnkyně Katherine Taiová.
Podle ministra financí Mnuchina se nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. USA na začátku června oznámily, že daň prověřují. Několikrát se také vyjádřily, že je diskriminační vůči americkým firmám.
Snížení ze sedmi procent navrhla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Původní sazba by podle ní byla nejvyšší ze zemí, které chtějí daň zavést nebo ji už zavedly.
Americký ministr financí Steven Mnuchin již loni v prosinci vyzval všechny země, aby pozastavily plány na zavedení digitální daně, a umožnily vytvoření mezinárodní dohody o řešení této záležitosti.
Spojené státy již proti dani oficiálně protestovaly. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) sdělila, že je připravená jednat o snížení sazby daně.
Pokud by ale Spojené státy Česku přece jen pohrozily odvetnými cly, podobně jako se to stalo Francii, potom se hodlá Schillerová obrátit s žádostí o pomoc na Evropskou komisi.
Digitální daň by podle Washingtonu mohla poškodit americké technologické firmy. Podle serveru businessinsider.com musí tento krok schválit americký prezident Donald Trump.
Do státního rozpočtu by daň podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně. Zákon musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident.
Benešová musela vypovídat kvůli nařčení bývalého spolupracovníka Jana Růžka z ČSSD, který tvrdí, že se před dvěma lety ještě jako advokátka sešla před vynesením rozsudku se soudcem, píše Deník N.
Předpokládané inkaso pěti miliard korun ročně zkrátka zdaleka nemusí kompenzovat ztrátu velkého počtu pracovních míst v Česku a celkové zchudnutí tuzemské ekonomiky.
Vláda chce zavést sedmiprocentní digitální daň, která by se měla týkat internetových firem s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,2 miliardy korun).
Strojvedoucí v Evropě by měli mít v budoucnu povinnost ovládat jednotný komunikační jazyk, tedy angličtinu, píše Mladá fronta Dnes. Změny zvažuje zavést Asociace Evropských nákladních dopravců.