Spojené státy ukončily vyšetřování Česka kvůli plánované digitální dani, protože ji ještě nezavedlo

Spojené státy ukončily vyšetřování České republiky, které zahájily loni v červnu kvůli plánům na zavedení daně z digitálních služeb. Vyšetřování skončilo také v případě Evropské unie, Brazílie a Indonésie. Oznámila to v pátek podle agentury Reuters americká obchodní zmocněnkyně Katherine Taiová.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, blogger, hacker (ilustrační foto)

Česká republika plánovala sedmiprocentní digitální daň, která by se vztahovala na internetové firmy v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (téměř 20 miliard korun), které budou mít v tuzemsku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©


Důvodem ukončení vyšetřování je skutečnost, že tyto jurisdikce zatím k dříve plánovanému zavedení daně nepřikročily. Pokud se situace změní, může úřad obchodní zmocněnkyně zahájit nové vyšetřování.

Digitální daň je podle USA diskriminační a proti daňovým zásadám. Státům hrozí odvetnými cly

Číst článek

Taiová v pátek rovněž oznámila, že její úřad pokračuje ve vyšetřování Rakouska, Británie, Itálie, Španělska, Turecka a Indie, kterým tak hrozí odvetná cla. Upozornila nicméně, že USA se nadále snaží vyřešit své obavy ohledně digitální daně prostřednictvím mezinárodních rozhovorů.

USA zahájily vyšetřování v rámci paragrafu 301 amerického obchodního zákona z roku 1974, který dává prezidentovi možnost podniknout veškerá vhodná opatření, včetně odplaty, aby dosáhl zrušení jakéhokoliv činu, politiky nebo praktiky zahraniční vlády, které porušují mezinárodní obchodní dohody nebo jsou neodůvodněné, nesmyslné nebo diskriminační a jsou zátěží nebo omezením pro americký obchod.

Česká republika plánovala sedmiprocentní digitální daň, která by se vztahovala na internetové firmy v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (téměř 20 miliard korun), které budou mít v tuzemsku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Poslanecká sněmovna však tento plán ještě neschválila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme