Mezi devíti Kanaďany, kteří se ocitli na „černé listině“, jsou ministr spravedlnosti David Lametti, šéfka federální vězeňské služby Anne Kellyová nebo náměstkyně ministra obrany Jody Thomasová.
Je hrůzostrašná představa, že je Česká republika na periferii Evropy bez partnerů především v NATO cílem ruské hybridní války i reálných teroristických útoků.
Zástupce oficiálního vojenského přidělence je podle odborníků v rámci ambasády vysoká diplomatická funkce, kterou Rusko zpravidla obsazuje důstojníky svých tajných služeb.
Varšava v roce 2011 odvolala Kowalského předchůdkyni Adriannu Warcholovou, která přirovnala Barnevernet k organizaci nacistické mládeže Hitlerjugend, připomněl nedávno list Gazeta Wyborcza.
Zahraniční noviny téměř po celé Evropě řeší spor mezi Nizozemskem a Tureckem. To trvá na omluvě kvůli zákazu vstupu pro dva turecké ministry do Nizozemska. Oba politici chtěli přesvědčovat své krajany, aby v tureckém referendu hlasovali pro zavedení prezidentského systému. Úřady jim to ale nedovolily s odůvodněním, že by mítinky posílily napětí před tamními parlamentními volbami. „Nizozemsko je jen další zemí, která dokazuje, že se nacismus vrací do Evropy,“ píše se třeba v pondělním vydání tureckého deníku Daily Sabah.
Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski si na pondělní dopoledne pozval na pohovor německého velvyslance Rolfa Nikela. Nejde prý ale o formální předvolání, jen o partnerský dialog. Nové polské vládě vadí výroky německých politiků, kteří kritizují její počínání.
Pražský hrad bude dnes odpoledne hostit schůzku dvou nejvyšších ústavních činitelů. Prezident Miloš Zeman tam přijme premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD. Chce s ním probrat mimo jiné detaily sporu s americkým velvyslancem v Česku.
Disident Čchen Kuang-čcheng by mohl brzy odjet z Číny. Úřady potvrdily, že už pracují na vydání jeho cestovních dokladů. Slepý aktivista čeká na povolení vycestovat z Číny dva týdny. Tehdy se Washington s Pekingem dohodly, že Čchen může do Spojených států odjet studovat.
Nevidomý čínský disident Čchen Kuang-čcheng může odjet z Číny. Peking mu dnes povolil studijní pobyt ve Spojených státech. Američané poté aktivistovi nabídli zahraniční stipendium. Peking tímto rozhodnutím vyřešil diplomatickou krizi, kterou případ Čchena mezi Pekingem a Washingtonem vyvolal.
Počítačoví hackeři se v poslední době často pletou do politiky. Vzpomeňme na server Wikileaks, který nedávno zveřejnil americké diplomatické depeše. Američané pak museli zažehnávat několik diplomatických faux-pas. V případě Wikileaks šlo o pravdivé informace, které někdo Spojeným státům odcizil. Jeden srbský hacker na to šel jinou cestou, informaci si vymyslel a úřadům ji podstrčil. Následně se strhla mezi Albánií a Rumunskem velká diplomatická roztržka.