Američané nabídli slepému čínskému disidentovi Čchenovi studijní stipendium
Nevidomý čínský disident Čchen Kuang-čcheng může odjet z Číny. Peking mu dnes povolil studijní pobyt ve Spojených státech. Američané poté aktivistovi nabídli zahraniční stipendium. Peking tímto rozhodnutím vyřešil diplomatickou krizi, kterou případ Čchena mezi Pekingem a Washingtonem vyvolal.
Disidentu Čchenovi dnes Peking povolil zažádat o studijní pobyt ve Spojených státech. Jak uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, každý občan má nárok studovat mimo svou vlast.
Peking se touto cestou snaží vyřešit diplomatický problém, do kterého se dostal minulý týden. Tehdy známý nevidomý aktivista utekl z domácího vězení a skrýval se na americké ambasádě. Včera Čchen požádal v telefonickém rozhovoru o pomoc a politický azyl i americké kongresmany.
Případ čínského disidenta rozebrali ve Světě o třetí na Rádiu Česko sinoložka Zuzana Li a profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš
Čchen také členům Kongresu řekl, že by spolu s rodinou rád strávil nějaký čas ve Spojených státech.
Rozhodnutí Pekingu dnes ocenila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je v těchto dnech na návštěvě v čínském hlavním městě. Čína podle ní pochopila důležitost lidských práv, a dala tím naději miliardě lidí.
Podle sinoložky Zuzany Li sice lze prohlášení čínského ministerstva zahraničí chápat jako snahu o východisko, ale čínský pohled na věc je prý úplně jiný. V defenzivě není Čína, ale spíše Spojené státy, které si chtějí „zachovat tvář".
„Čínská verze zní, že Čchen Kuang-čcheng byl velmi netradičním způsobem odveden na velvyslanectví USA, kde pobyl několik dní a poté sám o své vlastní vůli odešel,“ popsala ve Světě o třetí.
Čchenův odjezd do Ameriky by měl být podle Li v zájmu Číny. „Z Čchena je spíše figurka na šachovnici dvou mocností, a můžeme předpokládat, že Čína říká Americe: Vy jste udělali přešlap, omluvte se a my vám Čchena pustíme ven,“ dodala.
Čína vyřešila problém s disidentem. Pošle ho studovat
Číst článek
Případu čínského aktivisty a postoje Obamovy administrativy k jeho osudu se v kampani před podzimními prezidentskými volbami v USA chopil republikánský uchazeč o prezidentskou kandidaturu Mitt Romney.
Zaměřil se na Čchenův středeční odchod z americké ambasády v Pekingu a řekl, že pokud se potvrdí zvěsti o tom, že američtí diplomaté Čchena k odchodu přesvědčili, bude to „černý den pro svobodu a velká hanba Obamovy administrativy".
Americký velvyslanec v Pekingu Gary Locke ale tvrdí, že Čchena k odchodu nikdo nenutil. „Ptal jsem se ho před mnoha svědky: 'Opravdu chcete odejít, jste si jistý?' A on jen tak mlčky seděl a po několika minutách najednou vyskočil, usmál se a řekl: 'Jdeme!'," popsal situaci americký velvyslanec v Pekingu.
Čínský disident prosí o pomoc americký Kongres i Hillary Clintonovou
Číst článek
„Diplomatické úřady prostě nemohou - až na nejvzácnější výjimky - fungovat jako místa, kam se mohou rutinně uchylovat osoby, které mají problémy s místní policií. Nejlepším řešením bude, když pan Čchen a jeho rodina po pár týdnech prostě potichu odcestují do Spojených států na dočasný studijní pobyt, který si tam potom protáhnou podle potřeby,“ upozornil ve Světě o třetí profesor historie a mezinárodních vztahů Bostonské univerzity Igor Lukeš.
Dodal, že američtí kongresmani dospěli k závěru, že úředníci amerického velvyslanectví měli za všech okolností zůstat s Čchenem v nemocnici, aby potvrdili trvající zájem Spojených států na vyřešení vzniklé diplomatické krize.