Ministr Marek Výborný nařídil mimořádné kontroly u chovatelů hospodářských zvířat v celém Česku. Reaguje tím na videa ze skrytých kamer aktivistů z několika kravínů, kde týrali telata a krávy.
O většinu německých hrobů se po roce 1945 nikdo nestará a někde takto zanikly celé hřbitovy. Pomoct s péčí alespoň o část z nich má nová dotace ministerstva pro místní rozvoj.
Podpora státu za 1,1 miliardy korun v letech 2019 až 2023 podle úřadu přesto pomohla. Ze zanedbaných a nevyužívaných nemovitostí o rozloze 27,4 hektaru se díky dotacím stal například obecní úřad.
Kvůli machinacím s veřejnými penězi a porušování dotačních pravidel za Kaderkovy éry navíc Národní sportovní agentura (NSA) nařídila, aby tenisový svaz vrátil 30 milionů korun ze státní dotace.
To neznamená, že firmy mají na peníze nárok, úředníci teď musí rozhodovat znovu. Ve zbytku případů dal soud za pravdu fondu a dvakrát úřad uspěl i u Nejvyššího správního soudu.
Malí farmáři se po posledním kole investičních dotací zlobí, že je stát dostatečně nepodporuje. Nikoho jsme neznevýhodnili, oponuje ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
„Investice dává smysl proto, aby se zdravě žilo s nízkými náklady. Nikdo z nás neví, kde v budoucnu budou pohybovat ceny energií,“ řekl Radiožurnálu ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL.
Stříž se v případu už jednou angažoval, v roce 2021 podal v Mynářův neprospěch správní žalobu. Chtěl tím zvrátit rozhodnutí ministerstva financí, podle něhož nechyboval Mynář, ale úředníci.
Krajský soud ve Zlíně rozhodl, že exkancléř Vratislav Mynář je v dotační kauze na jeho penzion v Osvětimanech nevinen. Verdikt vynesl soudce Pavel Dvorský krátce poté, co jednání začalo.
Podle obžaloby se Mynář dopustil podvodu, když dotačnímu úřadu zatajil, že už dříve veřejné peníze na stavbu čerpal. Mynář to odmítá. Žaloba pro něj žádá podmínku a peněžitý trest 10 milionů korun.
Majitelé solárních elektráren chtějí, aby ze zákona lex OZE III, který upravuje akumulaci energií, vypadly přílepky směřující ke krácení dříve slíbených dotací pro starší fotovoltaiky.
Kriminalisté podnik Agrofertu podezírají z dotačního podvodu, stejně tak dva exmanažery. Holding, který se vrátil do vlastnictví šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, pochybení odmítá.
Agentura už dříve prověřovala, jak svaz naložil s dotacemi, které od státu dostal v roce 2021. Odhalila porušení pravidel a nařídila, aby svaz vrátil skoro 30 milionů korun.
Slovensko začalo dotovat ceny plynu a tepla loni, a to v reakci na jejich dřívější výrazné zdražení na burzách. Například pro letošek stát na tento účel vyčlenil 1,25 miliardy eur (31,3 miliardy Kč).
Podle oslovených expertů to dokazuje účelové obcházení zákona. Předseda hnutí ANO dlouhodobě jakékoli pochybení odmítá. Do budoucna ale bude muset najít nové řešení, nebo přestat čerpat dotace.
„Stát by se měl zastat těch, kdo zachrání miliony z veřejné kasy a naopak si došlápnout na lobbisty, aby na ně bylo skutečně vidět,“ okomentoval pro iROZHLAS.cz návrh za Piráty Jakub Michálek.
Diskuzi o nastavení redistributivní platby považuje za nutnou a nezbytnou také Agrární komora ČR. Prezident komory Jan Doležal připomněl, že proti nastavení protestovaly tisíce zemědělců.
Otázka, zda Babiš ovládá přes svěřenské fondy firmy Agrofertu, se řeší už od roku 2020, od kdy jsou známé výsledky auditu ke střetu zájmů. České úřady totiž tehdy výsledky neměly za právně závazné.
Vláda chce snížit objem financí na podporu obnovitelných zdrojů pro rok 2025 oproti původnímu plánu. Chce také vyplácet nižší dotace než doposud, solárním investorům se to ale nelíbí.
Nově obviněným je i spolek Orel Jednota Praha Balkán, který ovládal Vojtěch Flégl a přes který podle policie tekly veřejné peníze od svazu na soukromé účty stíhaných lidí.
Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál to zjistily z katastru nemovitostí. Policie pekárnu stíhá pro dotační podvod, stejně tak dva její exmanažery. Holding Agrofert, pod který podnik spadá, chybu odmítá.