V Rusku jsou k dostání výrobky firem, které oznámily odchod ze země po začátku invaze na Ukrajinu. Společnosti vytvořily síť alternativních dodavatelských řetězců. Týká se to i firem Apple či Samsung.
U nejcitlivějších produktů, kterými jsou drůbež, vejce a cukr, bude zavedena nouzová brzda. Jejím cílem je stabilizovat dovoz na průměrném objemu dovozu v minulých dvou letech.
Všechny prognózy se shodují v tom, že letos na tom ekonomika bude hůře, než byla očekávání, s nimiž jsme do tohoto roku vstupovali, nicméně příští rok už zase bude dobře.
Tisíce nedoručených zásilek zůstávají už několik týdnů v depu v Bílém Kostele nad Nisou na Liberecku. Jde o balíčky, které majitel haly po sporu odmítá vydat společnosti Zásilkovna.
Firmy zavádí kroky, jak hromadnému vracení zamezit. Uvažují o zrušení vracení zadarmo a zavedení symbolického poplatku. Další společnosti zablokovaly vybrané problémové klienty.
Moskva v pátek varovala Litvu a EU před možnými tvrdými opatřeními, pokud nebude umožněno obnovení přepravy některého zboží mezi Kaliningradskou oblastí a zbytkem Ruska.
Jde o porušování lidských práv tamních Ujgurů. Návrh zákona schválil před týdnem Senát. Výjimku ze zákazu mají jen ty čínské firmy, které prokážou, že při výrobě zboží nebyla využita nucená práce.
Vynucené prostoje stojí dopravní firmy miliony rublů. Hraniční přechody se začaly ucpávat už loni, a to kvůli opatřením zavedeným proti šíření koronaviru.
Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje.
Obě strany by k dohodě chtěly dospět do konce roku, dosud zavedená cla přitom ponechávají v platnosti. Spor začal, když cla zavedla administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa.
Podle společné deklarace Mexiko souhlasí s tím, že si nechá více migrantů, které usilují o azyl v USA, a ti budou v Mexiku čekat na rozhodnutí svého případu.
Prezident zároveň pohrozil, že Spojené státy zanedlouho zavedou 25procentní clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč), které zatím clu nepodléhají.
Čína je připravena zavést nová cla na americké zboží. Reaguje tak na nedávné oznámení Spojených států, které chtějí zvýšit plánovaná cla na zboží z Číny na 25 procent.
Čína zavádí cla na 128 druhů zboží ze Spojených států. Informuje o tom deník USA Today, podle kterého je to odveta za to, že Washington zvýšil poplatky za import oceli a hliníku.
Slovenské úřady odhalily ve větších obchodních řetězcích nevyhovující maso původem z Brazílie. Novinářům to v pondělí řekla slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Země zahájila kontroly brazilského masa minulý týden poté, co brazilské úřady obvinily tamní zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu hygieniky i politiky.
Ruské státní zdravotnictví bude šetřit na dovozu zdravotnického materiálu. Omezí i import prezervativů. Vláda tím chce podpořit domácí výrobce a ušetřit rozpočtové prostředky.
Rusko hrozí, že ještě více omezí import z Evropy. Moskva se chystá rozšířit seznam zboží, jehož dovoz zakázalo v reakci na západní sankce. Po potravinách by mohly přijít na řadu i tulipány z Nizozemska.
Ruský zákaz dovozu řady potravin ze západních zemí je velkou příležitostí pro Brazílii. Vydělat by na něm mohly i další jihoamerické země. Problémy naopak mají někteří evropští výrobci.
Írán dočasně zakázal dovoz desítek druhů zboží, aby zastavil vysychání dolarových rezerv. Teherán čelí řadě mezinárodních i jednostranných sankcí kvůli svému jadernému programu. Embargo už se projevuje velkým propadem íránské měny rijálu i třeba nedostatkem dovozových léků.
Napětí v Kosovu nepolevuje. Krizi, jejíž roznětkou se stalo porušení embarga na dovoz srbského zboží do Kosova a následný pokus Prištiny obsadit svými policejními jednotkami Jarinje a Brnjak, hraniční přechody na pomezí Kosova a Srbska, se snaží čelit jednotky mírových sil KFOR. Jejich velení včera požádalo NATO o posily.