Když si člověk vzpomene na úkoly, které sama sobě uložila vláda Petra Fialy (ODS) a pak se podívá na schválený návrh rozpočtu na příští rok, nemůže se přestat smát. Je to ovšem poněkud hořký smích.
Vezměme si třeba penzijní reformu. V roce 2011 prosadil tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) penzijní reformu, která mimo jiné počítala s nekonečným navyšováním věku.
Německo, náš nejdůležitější obchodní partner, očekává v příštích letech jen nepatrný růst ekonomiky. Řeší přitom stejné problémy jako Česko, mezi něž patří stárnutí populace či energetická krize.
Můžeme si dovolit schodek 230 miliard korun? Jako první se tato otázka nabízí při pohledu na státní rozpočet na příští rok, který ministerstvo představilo o půlnoci ze soboty na neděli.
Dosažené vzdělání bylo a je v Česku podmíněno socioekonomickým postavením rodiny – na tom se bez ohledu na množství peněz v systému nemění vůbec nic. Naopak se rozdíly pouze prohlubují.
Informační systém, ve kterém pracují stavební úřady, se dočkal aktualizace. Změny prosazené vicepremiérem Ivanem Bartošem jsou sice pozitivní, ale rozhodně neřeší všechny problémy.
Kdo nepije, rozbíjí rodinu. A kdo chce víc zdanit alkohol – nebo nedejbože omezit jeho prodej –, rozbíjí rovnou celou společnost. Tak se dají ve zkratce shrnout reakce na zavedení regulace alkoholu.
Prezident při návštěvě ve vyloučených lokalit v Ústeckém kraji řekl nahlas to, co všichni vědí: chudí žijí v předražených bytech, na které přispívá stát, a prosperují z toho hlavně vlastníci ubytoven.
O postavení dolaru ve světě vypovídá jeho podíl v rezervách světových bank. Ten – podle poslední studie Mezinárodního měnového fondu postupně klesá a to ve prospěch netradičních měn.
Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost kulturnímu centru Kasárna Karlín, obyvatelé Dolní Lutyně odmítli stavbu továrny na výrobu baterií do elektrických automobilů.
Pokud se ministru Vlastimilu Válkovi podaří prosadit všechny změny, které navrhuje, půjde o největší změny v přístupu ke zdravotním službám za mnoho let.
Výplata v eurech by musela být dobrovolná, zaměstnance by k ní nikdo nesměl nutit. V pohraničí, kde řada lidí jezdí běžně nakupovat do zahraničí, by šlo určitě o vítanou novinku.
Cermat opravil testy přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia, výsledky nahrál do systému DiPSy. Samotné školy povinně zveřejní seznamy přijatých uchazečů 15. května.
Už teď se ukazuje, že problémem není pouze nedostatek toho či onoho, ale neodpovídající rozdělení, a to jak podle profesí a zaměření, tak i podle geografického umístění.