Experti pomocí analýzy odhalují například padělané obrazy a drahé kameny. Zkoumají stavbu, složení a vlastnosti předmětů na nejzákladnější úrovni molekul a atomů.
Důl, odkud rubín pochází, leží v provincii Cabo Delgado, která se v posledních letech potýká s islamistickým povstáním. Jde o jeden z nejchudších mosambických regionů, ovšem bohatý na nerostné zdroje.
Podle některých badatelů se opál, který obdivovali ve starověkém Římě a který se dostal mezi šperky egyptské královny Kleopatry, mohl pocházet z území dnešního Slovenska.
Největším diamantem je Cullinan s 3106 karáty, který byl nalezen v roce 1905 v Jižní Africe. Před šesti lety společnost Lucara Diamond v Botswaně vytěžila 1109 karátový diamant nazvaný Lesedi La Rona.
Kufr s certifikovanými diamanty a šperky byl odcizen při nakládce zásilky cenností, ztráta zboží byla zjištěna na letišti, přiblížilo ministerstvo vnitra.
Muzeum v Turnově se může pochlubit unikátní kolekcí broušených drahokamů. Soukromému sběrateli za ni zaplatilo milion korun. Sbírka velikostí kamenů předčí i kolekci Národní muzea v Praze.
Je jedním z nejznámějších drahokamů na světě a pro Angličany je připomínkou nejslavnějších časů britského impéria. Řeč je o diamantu jménem Koh-i-Noor. Indie ho chce teď od Velké Británie zpět. Slavný drahokam v současné době zdobí britskou královskou korunu.
Koupit si šperk v českém klenotnictví může být v posledních letech spíše sázkou do loterie. Obchody místo pravých drahokamů, českých granátů nebo přírodních opálů stále častěji nabízejí padělky. Zákazník tak zaplatí nehorázné sumy peněz za obyčejný kámen, který by přišel na pár stovek korun. Do obchodů proto vyrážejí kontroloři a šperky posílají do pražského Kriminalistického ústavu, kde mají speciální metodu na odhalování falzifikátů.
Jeden z nejstarších a nejznámějších diamantů jde pod kladivo. Poté, co byl unikátní šperk Beau Sancy k vidění v některých světových metropolích včetně Hongkongu, Říma či Paříže, ho dnes v aukci nabízí ženevská síň Sotheby's. Podle expertů jde o vrchol dražební sezony.
Ve světě zřejmě docházejí diamanty. Jejich největší světový producent, společnost De Beers, se rozhodla snížit vlastní produkci, aby tak prodloužila životnost svých současných dolů. Upozornil na to deník Financial Times.