Unikátní křišťály i citríny. Broušené drahokamy stály turnovské muzeum milion korun

Sbírka je největší zakoupenou akvizicí v historii turnovského muzea | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Muzeum Českého ráje v Turnově se může nově pochlubit unikátní kolekcí broušených drahokamů. Z grantů ministerstva kultury a Libereckého kraje ji koupilo od soukromého sběratele. Zaplatilo za ni jeden milion korun, její hodnota je ale podle muzea vyšší. Součástí sbírky je 226 brusů záhněd, citrínů a křišťálů z českých a moravských nalezišť. Sbírka velikostí kamenů předčí i kolekci Národní muzea v Praze.

Turnov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turnovské muzeum rozzářil lesk briliantových výbrusů. Pokud chceme vzít drahé kameny do ruky, musíme si natáhnout bílé rukavičky. Mineralog a geolog muzea Jan Bubal už ukazuje obří záhnědu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní broušení drahokamy v turnovském muzeu. Sběrateli za ně zaplatilo milion korun. Natáčela Ivana Bernáthová

„Je to kámen, který váží 508 gramů. Předpokládáme, že je to největší broušený český kámen vůbec. Zatím to s kolegy ale ještě ověřujeme,“ přibližuje pro Český rozhlas Liberec Bubal.

Půlkilový drahý kámen by se na krku nosit nedal, na náhrdelníku by se ale hezky vyjímal žlutý citrín.

„Citrín z lokality Laštovičky je vybroušen do briliantového brusu a má 120 gramů, tedy téměř 600 karátů. Je téměř dokonale čistý a kvalitně vybroušený. Takovéto kameny jsou celosvětově vzácné,“ doplňuje.

Největší akvizice turnovského muzea

Kolekci celkem 226 kusů považuje Bubal za jeden z českých pokladů. Z nové unikátní sbírky za milion korun má radost i ředitelka muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová. Kolekce je podle ní největší zakoupenou akvizicí v historii muzea.

„Obvykle kupujeme sbírky kolem 20 nebo 30 tisíc za rok. Takováto koupě je možná jednou za život našeho muzea, v mém životě určitě,“ podotýká.

Kameny pocházejí především z Českomoravské vysočiny. „Soukromý sběratel, od kterého jsme sbírku odkoupili, navštěvoval v osmdesátých nebo devadesátých letech setkání sběratelů v Tišnově. Seznámil se s místními sběrateli, kteří ho vzali do těch lokalit. Některé vzorky pak od nich odkoupil,“ popisuje Bubal. 

Totožnost sběratele ale muzeum na jeho přání nezveřejnilo. „Spolupracuje s námi 40 let," říká Jakouběová.

Muzeum od něj odkoupilo sbírku za aktuální cenu, kterou má v karátech. Historická a sběratelská hodnota je ale mnohem vyšší. Na trhu by podle odhadu mohl sběratel kolekci prodat minimálně za dvojnásobek.

Část vzácné kolekce návštěvníci uvidí v zabezpečené klenotnici muzea na výstavě, která začne 24. října.

Geolog muzea Jan Bubal ukazuje minerál záhněda, který je nejcennějším exponátem sbírky | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme